• UA
  • RU
  • Сьогодні відзначається Всесвітній день радіо

    13 лютого щорічно у всьому світі відзначається День радіо (англ. World Radio Day), який було започатковано на 36-й Генеральній конференції міжнародної організації ЮНЕСКО від 3 листопада 2011 року. Хоча люди слухають радіо вже понад сто років, дата для святкування була обраною з огляду на те, що саме 13 лютого 1946 року вперше вийшло в ефір "Радіо ООН", яке проводило мовлення зі штаб-квартири ООН.

    Термін "радіо" походить від латинського слова "radio", що в перекладі означає "випромінюю". Його вперше ввів в обіг англійський фізик-хімік Вільям Крукс приблизно 1873 року, тобто приблизно за 20 років до перших практичних дослідів із бездротового телеграфного зв’язку за допомогою електромагнітних хвиль.

    Фото: pixabay.com

    Щодо ж того, хто дійсно є винахідником радіо у світі немає єдиної думки. Відомо, що перший патент на бездротову передачу електричного сигналу отримав 1872 року американський дослідник, стоматолог за професією Малон Луміс. При цьому у США винахідниками бездротового зв’язку вважають також Девіда Г’юза, Томаса Едісона і Ніколу Теслу. У Німеччині винахідником радіо називають Генріха Герца, а у Франції – Едуарда Бранлі. У Великій Британії винахідником радіо вважають свого співвітчизника Олівера Джозефа Лоджа, а в Індії – бенгальського вченого і письменника-фантаста Джагадіша Чандру Боса.

    Перший публічний показ дослідів із бездротової телеграфії було продемонстровано у 1894 році британським фізиком Олівером Лоджем і Александром Мірхедом на лекції в театрі Музею природничої історії Оксфордського університету. Під час показу сигнал було надіслано з лабораторії в сусідньому Кларендонівському корпусі та прийнято приладом у театрі на відстані 40 метрів

    При цьому у більшості країн світу згодні з тим, що винахідником першої успішної системи бездротового передавання телеграфного сигналу є італійський інженер Гульєльмо Марконі. У 1909 році він спільно з Карлом Фердинандом Брауном "на знак визнання їхнього внеску в розвиток бездротової телеграфії" отримав Нобелівську премію.

    Гульєльмо Марконі зі своєю апаратурою / Фото Вікіпедія

    Як інновацій вид мас-медіа радіо набуло неймовірної популярності на початку XX століття і значно вплинуло на розвиток суспільства. У період свого розквіту радіо стало потужним засобом масової пропаганди, що могло оперативно доносити інформацію мільйонам людей.

    Проте вже через кілька десятків років, у другій половині XX століття, поступилася популярністю телебаченню, а потім і інтернету. Проте попри серйозну конкуренцію з іншими засобами масової інформації, радіо й досі залишається доволі популярним у суспільстві. За даними ЮНЕСКО, понад 4 мільярди людей слухають радіостанції у всьому світі.

    Фото: pixabay.com

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити