Тиха загроза: депопуляція України

Україна стикається з гострою демографічною проблемою, яка загострилася внаслідок повномасштабної війни. Зниження тривалості життя чоловіків, найнижчий у світі рівень народжуваності та масова еміграція створюють загрозу депопуляції країни.
Чому ситуація настільки критична?
- Війна: війна призвела до значних людських втрат, зниження якості життя та масової еміграції.
- Низька народжуваність: ще до війни Україна мала один з найнижчих показників народжуваності в світі. Війна лише посилила цю тенденцію.
- Еміграція: багато українців виїхали за кордон у пошуку безпеки та кращих умов життя.
Які прогнози?
За даними досліджень, без кардинальних змін ситуація може призвести до значного скорочення населення України. За найпесимістичнішими прогнозами, до 2040 року чисельність населення може скоротитися до 28,9 мільйонів осіб.
В Україні перепис населення проводили лише один раз, наступний відкладали п’ять разів (починаючи з 2012-го), його так і не провели. У демографів не вистачає даних для того, щоб зробити повноцінну аргументовану оцінку. А зараз, під час повномасштабної війни, окупації частини території, масштабної еміграції будь-які оцінки – у кращому разі аргументовані припущення. Тільки після завершення війни, провівши перепис населення, можна буде говорити про реальну ситуацію.
Під час першого та останнього перепису в Україні було 48,5 млн осіб. До початку повномасштабної війни, станом на січень 2022-го, залишилось 42 млн осіб. Станом на липень 2024-го, за оцінкою Інституту демографії та проблем якості життя Національної академії наук, залишилось 35,8 млн, з яких 31,1 млн – на підконтрольній території.
“Ні 50, ні 40 мільйонів громадян в Україні вже не буде. Хіба що у разі інтенсивної імміграції. Але це вже будуть не українці і, найімовірніше, навіть не європейці”, – заявила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова.
Лише для того, щоб задовільнити потреби у відбудові країни, в Україну щороку мають приїздити близько 300 тис. трудових мігрантів. І якщо самі українці їдуть працювати в ЄС, то в Україну на їхні місця в кращому випадку можуть приїхати, наприклад, мігранти з Індії. Уряд минулого року розробив та затвердив проєкт демографічної стратегії. Цей документ розробляли науковці разом з Мінсоцом. Крім прогнозів, тут також є багато важливої статистики.
Інерційний сценарій передбачає “реалізацію наявної системи державної підтримки населення з урахуванням поточної демографічної ситуації без запровадження додаткових інструментів впливу”.
Населення до 2030-го скоротиться до 31,6 млн, у 2035-му – до 30,5 млн. У 2040-му в Україні залишиться тільки 28,9 млн осіб. При цьому якщо зараз 10 пар мають 6 дітей, то поступово, до 2040-го, цей показник зросте до 7,6%. І цього абсолютно недостатньо, щоб хоча б припинити процеси депопуляції, не кажучи вже про можливість збільшити кількість населення.
Збільшуватиметься також і очікувана середня тривалість життя. Зараз (станом на 2024-й) в Україні середня тривалість життя становить всього 64,1 роки. При цьому:
- чоловіки в середньому живуть 57,3 роки;
- жінки – 70,9 роки.
Така статистика продиктована повномасштабною війною. Поступово тривалість життя в Україні збільшуватиметься і 2040 року за інертним сценарієм може досягти 71 рік (66 років чоловіки та 75,8 – жінки).
Демографічна ситуація в Україні є надзвичайно складною і вимагає негайних дій. Від того, наскільки ефективно будуть вжиті заходи, залежить майбутнє країни.