10 фактів про кросворди
21 грудня щорічно відзначають День народження кросвордів, які сьогодні є невід’ємною частиною світової культури і здобули визнання в багатьох країнах.
Саме 21 грудня 1913 року в недільному номері газети "New York World" було опубліковано перший у світі класичний кросворд, який вигадав Артур Вінн, редактор відділу розваг і захоплень цієї газети. Вінн хотів створити головоломку, яка була б цікавою людям будь-якого віку і будь-якого достатку, і явно досяг успіху в цьому. Перший кросворд мав форму ромба з порожнистим центром і не містив внутрішніх чорних квадратів.
Газета "New York World" з першиим "ворд-кросом" Вінна, 1913 рік
Сам Вінн називав свій винахід "головоломкою зі словом-хрестом". Перший кросворд викликав захват у читачів газети, після чого Вінн продовжував щотижня складати нові "кросворди", доки не пішов на пенсію 1918 року.
На сьогоднішній день існує величезна кількість різних видів кросвордів: класичний, сканворд (скандинавський кросворд), японський кросворд, алфавітний, філворд (угорський кросворд), кросворд-ребус, крис-крос (американський), дуаль, кейворд, лінійний кросворд тощо. В день народження цієї популярної головоломки, ми зібрали 10 цікавих фактів з її історії.
1.Першим британським виданням, яке опублікувало кросворд 1922 року, став журнал Pearson’s Magazine. У 1930-х до тренду приєдналася найбільша національна газета Великої Британії "The Times". Британці поставилися до головоломки набагато серйозніше: зокрема, питання в британських кросвордах були на порядок складнішими.
2.Найбільший за розмірами і кількістю слів кросворд був зроблений на стіні будівлі культурного центру у французькому місті Нансі (у ньому зашифровано 4245 понять і він має розмір 12,5 х 12,5 метра за розміру клітинки 10 см).
3.Болгарин Христо Йоніцов увійшов у Книгу рекордів Гіннесса як автор найбільшого кросворду у світі. Він склав кросворд на 1001 аркуші, а загальна довжина конструкції сягнула 300 метрів.
4.Найбільший кросворд українською мовою створили 2021 року до Дня вчителя в київській школі №5 у Печерському районі. Він містив понад 1 100 букв, з яких склали 202 слова. Його висота становить 2,34 метра, ширина – 3,5 метра, а площа близько – 8 квадратних метрів. Горизонталь містить 98 слова, а вертикаль – 104 слова.
5.Науково доведено, що розгадування різноманітних кросвордів не тільки допомагає розважитися, а ще й тренує роботу мозку, розвиває логіку, розширює словниковий запас і покращує пам’ять. Під час розгадування кросвордів відбувається стимуляція росту нових клітин мозку, тому кросворди можуть використовуватися для профілактики таких серйозних захворювань, як хвороба Паркінсона та Альцгеймера.
6.Під час розкопок у Помпеях було виявлено головоломку, що напрочуд нагадує сучасний кросворд. Цю унікальну находку вчені датували 79 роком н. е.
7.В американському варіанті кросворду всі клітини повинні знаходитися на перетині слів. Тож сітка виходить не розрідженою, як у європейських, а щільною, як у скандинавських кросвордах.
8.У японському варіанті кросворда чорні клітинки не повинні стикатися сторонами (а отже, не повинно бути блоків із чорних клітинок – відповідно, щільність сітки також наближається до сканвордної) та кутові клітинки сітки повинні бути білими (тож сітка обов’язково залишається суворим прямокутником).
9.У деяких країнах порядок нумерації кросворда може змінюватися від загальноприйнятого. Наприклад, в Ізраїлі загадані слова йдуть справа наліво і зверху вниз, а в Японії – зверху вниз і зліва направо.
10.З кінця 1990-х років для складання кросвордів застосовується спеціалізоване програмне забезпечення. Однією з перших програм для складання кросвордів став запатентований 1997 року Crossword Weaver.