Чим смартфони загрожують бійцям на фронті: правила кібергігієни

Сухопутні війська України у відео на своєму Youtube-каналі розповіли про те, яку загрозу може становити звичайний смартфон на фронті. За словами спеціалістів, у кіберпросторі смартфон бійця — одна з найвразливіших точок. Ворог може перехоплювати розмови, відстежувати локацію, впливати на морально-психологічний стан солдатів.
Які загрози існують та як від них уберегтись:
- Геолокація та відстеження — смартфони використовують GPS, мобільні мережі, Wi-Fi та Bluetooth. Все це може дати ворогу інформацію про точне місцезнаходження бійця. Потрібно вимикати GPS, Bluetooth, переводити телефон у режим польоту та користуватися лише перевіреним Wi-Fi.
- Прослуховування та перехоплення дзвінків — ворог може використовувати фальшиві базові станції для перехоплення дзвінків та SMS. Потрібно використовувати лише захищені канали зв’язку та уникати особистих розмов по телефону, знаходячись на передовій.
- Фотографії та відео (OSINT-загроза) — зроблені на смартфон фото містять інформацію про GPS-координати, модель пристрою та інші важливі, одразу непомітні дані. Ворог навчився відстежувати за цими даними локацію підрозділів. Щоб захиститися, необхідно вимикати геолокацію для камери на смартфоні та видаляти зі знімків усі метадані перед їх публікацією.
- Фішинг та соціальна інженерія — ворог може надсилати підроблені листи або повідомлення зі шкідливим програмним забезпеченням, отримуючи доступ до смартфону. Якщо хакери отримають доступ, вони зможуть використовувати камеру та мікрофон для стеження й збору розвідданих. Захист простий — не можна відкривати файли чи посилання від незнайомців.
- Витік даних через месенджери та соціальні мережі — ворог постійно відстежує групи військових у соцмережах. Також він може перехоплювати дані під час листування у Telegram, WhatsApp чи Facebook.
- Використання цивільних програм у військових умовах — багато цивільних додатків передають інформацію про користувачів на сервери. І ворог може її перехопити. Для захисту необхідно видалити з телефона всі ненадійні додатки та користуватися лише військовим програмним забезпеченням.
- Фізичне вилучення смартфона ворогом — під час втрати девайсу чи у випадку полону інформація зі смартфону може потрапити до противника.
Спеціалісйти стверджують, що краще взагалі відмовитись від використання смартфонів у зоні бойових дій. А якщо такої можливості немає, потрібно дуже суворо дотримуватись перелічених правил.