• UA
  • RU
  • 10 фактів про епілепсію

    Щороку в другий понеділок лютого світ відзначає "Фіолетовий день" або Міжнародний день боротьби з епілепсією (International Epilepsy Day). У цей день у різних ‘світі проводяться різноманітні заходи для підвищення обізнаності про епілепсію, розвінчання міфів, пов’язаних з цією недугою, та інформування першу допомогу людям із цим захворюванням.

    1.Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються. Ці напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу. Під час нападів у людини можлива тимчасова втрата орієнтації або свідомості, порушення рухових функцій, органів відчуття (зір, слух та смак), зміни настрою та інші.

    2.Епілепсія вважається одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань людини.  Станом на 2011 рік близько 1 % людей по всьому світу (65 мільйонів) хворіли на епілепсію, при чому майже 80 % випадків хвороби реєструється у країнах, які розвиваються. В Україні на сьогодні зареєстровано близько 450 тисяч людей з епілепсією, із них – 22 тисячі дітей.

    3.Епілепсія – це один із найстаріших відомих медичних станів, письмові свідоцтва про датовані 4000 роком до н. е. Стародавні греки й римляни пояснювали епілепсію божественним втручанням – "геркулесова хвороба", "божественна хвороба".

    4.Епілепсія здавна була для людей загадковим захворюванням, якому приписували містичний зміст. Цю хворобу супроводжували страх, нерозуміння, соціальна ізоляція. Люди в давнину були впевнені, що судомні напади викликають демони, які вселяються в людське тіло та отримують над ним владу. Людей, хворих на епілепсію, називали "одержимими".

    Фото: Хворий на епілепсію у французькій лікарні: гравюра з книжки "Про душевні хвороби, що розглядаються в медичних, гігієнічних і судово-медичних відносинах" Жана-Етьєна Домініка Ескіроля.

    5.Є дані, що на епілепсію хворіли багато відомих людей, зокрема, Юлій Цезар, Олександр Македонський, Нострадамус, Сократ, Данте, Наполеон Бонапарт, Альфред Нобель, Ван Гог Леонардо да Вінчі, лорд Байрон і Едгар Аллан По.

    6.Під час нападу епілепсії людину достатньо перевернути на бік та покласти щось м’яке під голову, щоб уникнути травми. При цьому не треба класти що-небудь у рот і намагатися у будь-який засіб зупинити напад, – він повинен пройти сам.

    7.У випадку якщо напад триває понад п’ять хвилин або напади повторюється настільки часто, що у проміжках між ними у людини не відновлюється свідомість, треба обов’язково викликати екстрену медичну допомогу. Також лікарів потрібно викликати, якщо напад стався у вагітної жінки, або у людини, що хворіє на діабет.

    8.На жаль, вилікуватися від епілепсії неможливо. Проте епілептичні напади можна стримати у 70 % випадків за умови відповідного лікування.

    9.Приблизно у половині всіх зафіксованих випадків епілепсії не вдалося виявити причину її виникнення. Але у деяких людей епілепсія виникає внаслідок травм голови, перинатальних травм, аномалій головного мозку, інсульту, інфекційних захворювань, зловживання наркотичними речовинами й алкоголем, та з інших причин.

    10.Лавандовий (фіолетовий) колір визнано міжнародним кольором епілепсії. Він заспокійливо діє на психіку, знижуючи тривожність, фобії та страхи.На знак підтримки хворих на епілепсію, люди приколюють до свого одягу фіолетові стрічки або вдягають фіолетові речі.

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити