Третя п’ятниця березня – Всесвітній день сну
Щорічно у третю п’ятницю березня, перед днем весняного рівнодення, відзначається Всесвітній день сну. Про це нагадали в Міському медичному центрі здоров’я та медицини спорту Кам’янського.
Cон – основна складова здорового життя. Тільки завдяки здоровому сну організм може отримати повноцінне відновлення – як у фізичному, так і в психічному плані. Проте люди часто недооцінюють значення сну для свого здоров’я та благополуччя і жертвують ним заради роботи чи інших обов’язків.
Під час нормального і здорового сну в організмі відбуваються унікальні відновні процеси, без яких ніяк не можна відчути бадьорість і компенсувати повноту сил. На думку вчених, ідеальна тривалість сну дорослої людини становить 7-8 годин на добу. Деякі фахівці вважають, що жінкам потрібна додаткова година сну, тому що вони більш емоційні. Дітям для нормальної роботи організму необхідно спати не менше 10 годин на добу.
Доведено, що тривалі періоди "недосипу" негативно позначаються на якості життя: призводять до зниження продуктивності праці, сповільнюють та ускладнюють процес прийняття рішень, з’являється дратівливість, замкнутість, зацикленість на одних і тих же проблемах. Втрата лише 4 годин сну знижує реакцію на 45%. Недосипання також впливає на зниження імунітету в цілому, можливе загострення різних захворювань. Недостатня кількість сну в дитячому віці може спричинити відставання в рості і уповільнення фізичного розвитку.
Найбільш поширене захворювання сну – безсоння ( більш коректна і наукова назва – інсомнія). Цією хворобою страждають від 11 до 35% дорослого населення різних країн світу. Серед основних причин безсоння відзначають стрес і неврози, якими наповнені будні. Найчастіше від безсоння люди страждають восени, це пов’язано зі зменшенням світлового дня, і навесні, коли загострюються різні розлади нервової системи і настрої.
Як покращити якість свого сну, вставати бадьорим, а ввечері засинати швидко?
Сформуйте звичку лягати спати і прокидатися в один і той же час, навіть у вихідні.
Якщо дрімаєте вдень, то робіть це не довше 45 хвилин.
Не зловживайте алкоголем та відмовтеся від куріння, особливо перед сном.
Уникайте кофеїну за 6 годин до сну. Кофеїн міститься у каві, чаї, більшості газованих напоїв, шоколаді.
Не вживайте важку, гостру, солодку їжу за 4 години до сну. Водночас можна легко перекусити.
Не тренуйтесь, навіть помірно, перед сном.
Регулярно провітрюйте кімнату, у якій спите. Там має бути комфортна для вас температура.
Забезпечте тишу і темряву у спальні під час сну. За потреби використовуйте маску для сну.
Не кладіть поруч з подушкою мобільні телефони, а також не грайте у комп’ютерні ігри в ліжку.
Подбайте про ліжко. Необхідно підібрати матрац, який забезпечить підтримку хребта протягом усього часу сну. До вибору подушки також поставтеся відповідально. Якщо ви спите на подушці, яка вам не підходить, то під час сну шийні хребці знаходяться в неприродному для них положенні, м’язи верхньої частини спини і шиї напружені, кровопостачання мозку стає уповільненим і неповноцінним, звідси і виникають проблеми з головними болями та хронічною втомою.
У царстві сну ми проводимо близько третини свого життя. Не так вже й мало. Саме тому ми зобов’язані піклуватися про якість сну, не укорочувати час, призначений для активного відпочинку мозку.
Висипайтеся! Нехай якісний сон допоможе вам бути бадьорими, радісними і цілеспрямованими.