• UA
  • RU
  • Другий понеділок лютого – Міжнародний день боротьби з епілепсією

    13 Лютого, 2023 | Здоров'я |

    Щороку в другий понеділок лютого світ відзначає Міжнародний день боротьби з епілепсією. Про це нагадали в Міському медичному центрі здоров’я та медицини спорту Кам’янського.

    Епілепсія – найпоширеніше неврологічне захворювання у світі. Вона проявляється судомними нападами, спричиненими аномальною активністю клітин кори головного мозку. Напади майже завжди несподівані як для самого хворого, так і для оточуючих.

    Понад 65 мільйонів людей на планеті хворіє на епілепсію. До 90% випадків цієї хвороби розвивається в дитячому віці. В Україні на сьогодні зареєстровано близько 450 тисяч людей з епілепсією, із них – 22 тисячі дітей. У Кам’янському в 2022 році під контрольованим медичним наглядом перебували 59 дітей до 17 років та 98 дорослих (18 років і старші).

    Як попередити епілепсію

    1. Запобігайте травмам головного мозку, які є частою причиною епілепсії. Їздіть безпечно, використовуйте ремені безпеки, дитячі сидіння для маленьких пасажирів, подушки безпеки, велосипедні та мотоциклетні шоломи, щоб зменшити травматизм у разі ДТП. Попереджайте падіння, а у випадку травми своєчасно звертайтеся по медичну допомогу.
    2. Знижуйте фактори ризику інсульту і серцево-судинних захворювань. Здорове харчування, достатня фізична активність допоможуть запобігти епілепсії у більш зрілому віці.
    3. Отримайте щеплення. Захищайте себе і свою сім’ю від захворювань. Імунізація знижує шанси на інфекцію, яка може призвести до епілепсії. Прочитайте рекомендації МОЗ України щодо імунізації.
    4. Мийте руки і безпечно харчуйтеся. Поширеною причиною епілепсії в усьому світі є цистицеркоз – гельмінтоз, який зумовлює паразитування у тканинах і органах людини личинкової стадії свинячого ціп’яка – цистицерків. Найчастіше цистицерки уражають ЦНС, очі та м’язи. Тож необхідно дотримуватися правил особистої гігієни і належним чином готувати їжу. Скринінг здоров’я і раннє лікування цистицеркозу допоможуть запобігти епілепсії.
    5. До епілепсії можуть призвести і деякі проблеми під час вагітності та пологів. Дотримуйтесь рекомендацій вашого лікаря у цей період. Належна перинатальна допомога убезпечить від розвитку епілепсії, зумовленої пологовими травмами.

     

    Послідовність дій з надання домедичної допомоги постраждалим під час судом (епілепсії), які варто знати кожному:

    переконатися у відсутності небезпеки;

    викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;

    надавати домедичну допомогу на місці випадку, крім ситуацій, коли місце є небезпечним;

    подивитися на годинник і зафіксувати час від початку до кінця активних судом;

    не намагатися силоміць стримувати судомні рухи постраждалого;

    вкласти постраждалого на рівну поверхню, підкласти під його голову м’які речі для запобігання травмам голови;

    розстебнути одяг постраждалого;

    повернути постраждалого на бік, аби запобігти потраплянню до верхніх дихальних шляхів слини, крові тощо;

    не слід розкривати рот постраждалого за допомогою підручних засобів;

    не потрібно силоміць вливати рідину чи будь-які ліки до рота постраждалого під час судом;

    після припинення судом оглянути постраждалого, визначити наявність свідомості й дихання, за відсутності дихання розпочати серцево-легеневу реанімацію;

    забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади швидкої медичної допомоги;

    у разі погіршення стану постраждалого до приїзду бригади – повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичної допомоги.

    Кожен із нас може стати свідком епілептичного нападу, а надавши правильно невідкладну допомогу, Ви можете врятувати чиєсь життя.

     

     

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram