• UA
  • RU
  • Обережно – кліщі: кам’янчанам нагадали про небезпеку бореліозу

    26 Березня, 2025 | Здоров'я |

    Із приходом весни повертається активність кліщів. Не всі вони переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині багатьма недугами. Про це нагадали в Кам’янському районному відділі Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

    Однією з таких недуг є хвороба Лайма, також відома як бореліоз, Лайм-бореліоз, системний кліщовий бореліоз. Це природно-осередкова інфекційна хвороба з групи бактеріальних зоонозів, що передається кліщами. Вона характеризується ураженням шкіри, суглобів, нервової, серцево-судинної систем та часто має хронічний, рецидивний перебіг.

    Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (7–14 у середньому). Сприйнятливість людей до захворювання висока. Щеплення від Лайм-бореліозу не існує.

    Для профілактики укусів кліщів дотримуйтесь простих порад:

    • уникайте лісів та місцин із високою травою;
    • ходіть протоптаними стежками під час прогулянок;
    • носіть світлий одяг — на ньому простіше виявити кліщів;
    • одягайте довгі штани, щоб кліщі залишалися на зовнішній стороні одягу;
    • використовуйте спеціальні засоби, що захищають від укусів комах;
    • після повернення додому прийміть душ і уважно огляньте тіло.

     

    Виявивши кліща на тілі, одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягти кліща та проконсультують щодо подальших дій. Якщо поблизу лікаря немає, видаліть кліща самостійно. Витягайте його повільно. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть його стерильною голкою. Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.

    Пам’ятайте, що швидке видалення кліща знижує ризик розвитку захворювання. Зараження малоймовірне, якщо тривалість прикріплення кліща становила менше 24 годин, та високоймовірне, якщо понад 72 години.

    Видаленого кліща можна помістити в чисту ємність, бажано зі шматочком вологої ватки, і звернутися до лабораторій, в яких проводять дослідження кліща, в тому числі до лабораторії особливо небезпечних інфекцій обласного центру контролю та профілактики хвороб (м. Дніпро, вул. Госпітальна,6), де фахівці проведуть дослідження кліща за допомогою темнопольної мікроскопії. Оплата досліджень проводиться відповідно до затвердженого прейскуранту.

    Якщо результат негативний, то людина не захворіє. Якщо – позитивний, терміново зверніться до лікаря! Адже несвоєчасно отримана медична допомога призводить до розвитку хронічної форми Лайм-бореліозу.

    Бережіть себе та будьте здорові!

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити