Що є фактом підтвердження вручення повістки: пояснюють юристи
Повістка вважається врученою у випадку, якщо є відеозапис, як особа ознайомилася з повісткою або як відмовилася від її отримання повістки. Також належним оповіщенням є отримання або відмова від отримання повістки, яка прийшла поштою. Про це пише "Судово-юридична газета"
18 травня набув сили закон про мобілізацію №3633-IX (законопроєкт 10449 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку"). Відтепер в оповіщенні військовозобов’язаних і видачі повісток разом із працівниками ТЦК братимуть поліція, місцеві органи державної влади, органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ і організацій.
Проте у суспільстві виникли суперечки щодо того, що може вважатися фактом, що підтверджує вручення повістки.
Як зазначають журналісти "Судово-юридичної газети" 17 травня було опубліковано постанову Кабінету міністрів України №560, якою затверджується Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
У цьому документі ,зокрема, зазначається, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) ТЦК є 2 варіанти: вручення повістки і надсилання повістки поштою.
У разі вручення повістки – особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки, а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.
А у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:
- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Надалі може бути задіяний механізм заочних штрафів (без складання протоколу у присутності особи), і, відповідно, відкриття виконавчого провадження та блокування рахунків у разі несплати штрафу.
На відміну від юристів, речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін в ефірі телемарафону заявив, що врученою вважається лише та повістка, яка була видана під особистий підпис.
"Зараз існує положення, що врученою вважається повістка, яка видається під особистий підпис людині. Інших варіантів поки не передбачено. Якщо будуть якісь постанови чи якісь акти, які, так би мовити, щось змінюють у цьому, тоді будемо про це говорити. На даний момент поки що їх немає", – зазначив він.
У відповідь на цю заяву журналісти "Судово-юридичної газети" зазначають, що "треба розрізняти вручення особисто, про що каже речник Міноборони, та надіслання поштою".