• UA
  • RU
  • Традиції на Масницю в Україні: бабський тиждень, вареники та тещині вечірки

    13 Березня, 2024 | Новини |

    З 11 по 17 березня триває Сиропусний тиждень, Масниця або Масляна, після якого вже розпочнеться Великий піст. Здавна з цим святом було пов’язано безліч традицій та обрядів. Про деякі з них ми вам розповімо.

    Масниця – це свято, що символізує проводи зими та зустріч весни, хоч свято й немає усталеної дати, однак завжди припадає на межу зими та весни: лютий–березень. Масниця традиційно поділяється на два періоди: Вузька Масляна (понеділок–середа) та Широка (четвер–неділя). У перший період було дозволено працювати, а от другий був цілком присвячений масовим гулянням: катання на санчатах та упряжках, кулачні бої, вечорниці тощо.

    Бабський тиждень або Колодія

    Також Масляний тиждень називали Бабським або Колодієм. Протягом цього тижня чоловікам належало в усьому слухати жінку та виконувати її накази й забаганки.

    Здавна в останній день Бабського тижня припадав звичай в’язання колодки. В’язали її молодиці до ноги хлопцям та дівчатам, як покарання за те, що за період між Масницями не взяли шлюб, у деяких регіонах півдня та сходу колодку прив’язували й батькам – як знак того, що вони не одружили своїх дітей, а особливо тим батькам, що відмовили сватам та нареченому. Відкупались від колодки грішми або пригощанням.

    Колодія. Фото з мережі

    Наїстися вдосталь

    У Сиропусний тиждень українці їли ду-у-уже багато. В Україні на Масницю їли переважно вареники із сиром і маслом. Налисники теж траплялись у згадках, але це виняток із правил. У ті часи була популярною приказка:

    "Вареники доведуть, що і хліба не дадуть!"

    Вареники споживали в такій кількості, що запаси борошна в господарів зменшувались до катастрофічного мінімуму. Але багаті частування були нормою: "Далі піст, треба наїдатися". До слова, м’ясне в тиждень Масниці вже не їли, старалися робити страви на основі молочних продуктів.

    Предки мали цікаве повір’я до Масниці: якщо цього тижня заснути з грудочкою сиру в роті, а потім прокинутись, і вона залишиться на ранок – то отримаєш особливі чарівні сили.

    Фото з мережі

    Тещині вечірки

    У масничну п’ятницю була традиція: зять ходив до тещі в гості, виставляв їй могорич із чимось міцненьким: "Щоб у вас у горлі не пересихало!" А теща мала щедро нагодувати зятя вареничками або млинцями.

    А в самих посиденьках головною була данина поваги, яка повинна була віддаватися за певними правилами. Вважалося, що зять гостює у тещи, щоб вона повчала його "уму-розуму" і обдарувала молодих радами, необхідними в подальшому сімейному житті.

    Після частування зятю належало покатати тещу вулицями села або ж міста. Причому стиль катання в такому випадку залежав від характеру тещі, тобто злу та сварливу везли по нерівній дорозі і, навпаки, якщо теща лагідна, то і дорога рівна, немов струна.

    Фото з мережі

    Прощена неділя спалення Коструба

    У неділю прийнято просити вибачення один у одного, цей день називається Прощена неділя. Було прийнято заходити в хати і тричі просити друзів, родичів і сусідів: "Простіть мене!" Вони тричі мали відповісти: "Бог простить і я прощаю".

    Чи спалюють на Масницю опудало Зими? Ні, такого обряду в Україні ніколи не було.

    У деяких регіонах України навесні було прийнято палити Бабу: сміття, яке зібралося протягом зими. Ще один варіант — палити Коструба. Це таке опудало, яке під час сніжних зим ставили на роздоріжжях, щоб люди орієнтувались, куди їм іти чи їхати, якщо дорогу засипало снігом. Коструба дуже поважали — він виконував місію маяка. Чоловіки, які проїжджали повз Коструба, зупинялись, щоб відсипати йому трохи тютюну: "На, закури, Дядьку Кострубатий!" А коли сходив сніг і ці кострубаті дядьки ставали непотрібними — їх палили.

    Фото з мережі

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити