Кам’янське на архітектурному конкурсі 1977 року: здобутки й невдача
Одним із цікавих явищ архітектурного життя радянських часів було проведення щорічних конкурсів на кращі житлові та громадські комплекси й окремі будівлі, споруджені в містах, селищах і селах України.
Виявляючи такі зразкові об’єкти, конкурси мали на меті подальше підвищення якості будівництва в країні, узагальнення та поширення передового досвіду в цій галузі.
Звісно, не обходилися вони й без участі Кам’янського – тодішнього Дніпродзержинська – міста, яке активно розвивалося та розбудовувалося. Із цього погляду вельми показовими є матеріали конкурсу 1977 року, які збереглися в Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного.
Того року до конкурсу долучилися близько трьохсот проєктних та будівельних організацій, які представили 182 об’єкти. За його підсумками низку відзнак отримали й дніпродзержинські новобудови. Дипломами І ступеня були відзначені готель "Олімпія" на 177 місць із рестораном та дитсадок-ясла на 140 місць на Черемушках – "у 2-му мікрорайоні Південно-західного житлового масиву".
Із "Олімпією" взагалі вийшло цікаво. За якимись таємничими механізмами, що діяли у відомстві Міністерства середнього машинобудування, проєкт будівлі виконало аж Лермонтовське відділення інституту "Оргбудпроєкт" (Лермонтов – місто у Ставропольському краї РРФСР, де існувало підприємство з видобутку й переробки уранових руд). А втілило цей проєкт у життя управління будівництва Придніпровського хімічного заводу. На конкурсі було відзначено високу якість будівельних і оздоблювальних робіт.
Проєкт дитсадка-ясел на вулиці Каштанів виконала Дніпродзержинська філія КиївНДПІмістобудування, а реалізувало будівельне управління тресту "Дніпродомнаремонт". Окрім високої якості будівництва і оздоблення, тут відзначили гарний благоустрій ділянки.
Диплом ІІІ ступеня за хорошу якість будівництва отримав ще один міський дитсадок-ясла – на 280 місць, зведений на вулиці Нікопольській (Дніпродзержинська філія КиївНДПІмістобудування та управління будівництва ПХЗ). А от кінотеатр "Комсомолець", створений цими ж організаціями, від участі в конкурсі відсторонили через невідповідність умовам: було представлено лише першу чергу будівництва, тобто не завершено благоустрій.
Першу ж премію всеукраїнського конкурсу 1977 року, разом із будівлею запорізького обкому та облвиконкому, отримав севастопольський Будинок політосвіти, за проєктом якого збудують і дніпродзержинський.
Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram