Кінотеатр "Комсомолець" – інфраструктурна спадщина Кам’янського

Знімок фотографа Веселова, з листівки 1982 року

23 грудня 1977 року в місті відкрився кінотеатр "Комсомолець", збудований управлінням будівництва Придніпровського хімічного заводу на замовлення обласного управління кінофікації та днем раніше прийнятий в експлуатацію із загальною оцінкою будівельно-монтажних робіт "відмінно".

Проєкт цього культурного комплексу виконали працівники Дніпродзержинської філії Київського науково-дослідного і проєктного інституту містобудування під керівництвом головного архітектора Анатолія Петровича Романенка.

Кінотеатр на 600 місць став одним із об’єктів, які сформували центр південно-західного житлового району міста. Будівлю зорієнтували головним фасадом на Комсомольський проспект (нині – Василя Стуса) у бік Дніпровського райкому партії та райвиконкому, розташованого по одній з ним осі.

Фото: forum.dnepro.net
Фото: forum.dnepro.net

Для прив’язки обрали типовий проєкт двозального кінотеатру № 264-13-58 із залами на 400 та 200 місць. Було розроблено проєкт благоустрою забудовуваної території – з улаштуванням терас, підпірних стінок, розміщенням малих архітектурних форм.

Як і в багатьох інших будовах, споруджених всемогутнім Придніпровським хімічним заводом, для оздоблення тут використали коштовні матеріали: і білий кримський вапняк, і бузковий вірменський туф, і червонястий та сірий волинський граніт, і чорний з синіми відблисками лабрадорит.

Увесь архітектурний комплекс кінотеатру вразив містян незвичністю форми, оригінальним рішенням ансамблю. Окрасою його став просторий оглядовий майданчик, піднесений на численних круглих колонах, із мозаїчним покриттям-терацо з геометричними візерунками. В одному місці тут збереглися викладені з камінців написи "Валя" та "Аня" – автографи бригадирок, які виконували роботи із заливки покриття.

Фото 2020 року
Фото 2020 року

Через круглий проріз у цій терасі пройшла висока колона зі скульптурною групою, а крізь більший, прямокутний із заокругленими кутами, – прозірні, наче невагомі сходи до проспекту. У приміщенні під терасою, з незвичними круглими вікнами, розташовувалися каси, низка торгових об’єктів.

Чудово вписувався в ансамбль кінотеатру кольоромузичний фонтан, увінчаний мідним корабликом. Ще одна, довгаста водойма містилася просто під оглядовим майданчиком.

Саму будівлю прикрасили декоративні світильники на головному й східному фасадах, монументальна вивіска з карбованими барельєфами, анотаційна дошка – все це теж було виконано з міді. У потужній підпірній стінці зі східного боку кінотеатру постали чотири могутні куби, оперезані мозаїчними панно зі смальти.

Фото з альбома
Фото з альбома "Дніпродзержинськ" 1981 року

Навколо кінотеатру, а також на залізобетонних кронштейнах, винесених за огорожу тераси, розташовувалися декоративні світильники. Прилеглу територію було вимощено шестикутними залізобетонними плитами.

Не менш багатим стало й внутрішнє оздоблення кінотеатру – зокрема, відомо, що в інтер’єрі теж існували карбовані художні твори. Більший його зал був "червоний", менший – "синій". Обидві кіноапаратні оснастили сучасним обладнанням (до речі, у "Комсомольці" діяв автовідповідач, і дізнатися про фільми та їх розклад можна було, просто подзвонивши по телефону). Для глядачів працював буфет і навіть кімнати відпочинку.

І зовсім не дивно, що кінотеатр став одним із об’єктів, поданих від міста на конкурс кращих комплексів і будівель, споруджених в Україні у 1977 році. Проте, на жаль, його відхилили від участі через невідповідність вимогам: було виконано лише першу чергу будівництва, тобто не завершено благоустрій.

Фото з архіву Мороза Олега Миколайовича, місто Кам’янське
Фото з архіву Мороза Олега Миколайовича, місто Кам’янське

Наприкінці сімдесятих управління будівництва ПХЗ збудує ще кафе "Бригантина" по вулиці Бойка (Звенигородській) навпроти кінотеатру та, зрештою, завершить благоустрій центральної площі південно-західного житлового масиву. Згодом, протягом вісімдесятих, воно зведе два масштабних комплекси будинків, пам’ятні городянам як "Дитячий світ" і "Каскад", та дві 14-поверхівки з приміщеннями клубу та вбудовано-прибудованим дитсадком, відкритим у 1990 році, – чим і буде завершено цей неповторний містобудівний ансамбль.

Безперечно, кінотеатр "Комсомолець" явився одним із найяскравіших об’єктів тієї вражаючої спадщини шістдесятих-вісімдесятих років, що могла б стати візитівкою міста, як українське бароко Києва, ренесансні шати Львова, міжвоєнна архітектура Харкова або дореволюційна – Одеси. Та ба, не судилося.

Фото з колишнього музею Придніпровського хімічного заводу
Фото з колишнього музею Придніпровського хімічного заводу

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram