Мозаїка "Людина і космос" у Кам’янському: слово мистецтвознавця
Фото з архіву Олега Миколайовича Мороза, місто Кам’янське
У минулих публікаціях ми вже неодноразово згадували про створену в 1970 році найбільшу в місті мозаїку, про її авторів – подружжя художників Михайла Келлера й Любов Пивовар (Келлер) – та про інші їхні монументальні роботи. Іще один доказ того, що це панно є непересічним витвором, знаходимо в статті кандидатки мистецтвознавства Лідії Попової "Великі сподівання", опублікованій у журналі "Образотворче мистецтво" № 6 за 1971 рік.
"Цікавою є робота Л. Пивовар та М. Келлера. На торці житлового будинку нового південно-західного району Дніпродзержинська вони створили мозаїку "Людина і космос". Пластична система, в якій вирішено цю роботу, відповідає піднесеній ідеї. Людські постаті зображені в складних напружених ракурсах. У панно, розміщеному на стіні панельного будинку, створено багатообразну просторову конфігурацію. Складні просторові ходи то спрямовують погляди присутніх вглиб її, туди, звідки з’являються космонавти, то повертають їх на площину, до зображень тих, хто безпосередньо віддає людству свої знання, свою працю, своє життя. Так створюється безпосередній контакт з глядачем.
Фото 2021 року
Композиція Пивовар і Келлера великомасштабна, їхнім героям ніби тісно в жорстких рамках стіни. Тим самим створюється та напруженість, яка передається й архітектурному просторові. Це дуже важливо, оскільки мозаїці належить зайняти значне місце в організації архітектурного середовища культурно-громадського центру, який нині тут будується", – зазначає мистецтвознавиця.
У наступні роки, окрім численних житлових будинків, головну площу південно-західного району сформували адміністративна будівля (1973), кафе "Сніжок" (1976), кінотеатр "Комсомолець" (1977) та інші містобудівні об’єкти, в комплексі яких мозаїка справді посіла достойне місце.
"Новый район города. Здесь живут металлурги". Фото Якова Олексійовича Куценка з книги "Днепровский металлургический завод имени Ф. Э. Дзержинского" 1979 року