Спомин про великі починання: парк Соцміста в Кам’янському
Танцювальний майданчик у парку Соцміста, 1950-ті роки
Дев’яносто років тому, в 1934 році, Дніпропетровське управління проєктування та реконструкції створює проєкт соцмістечка для азотнотукового комбінату в Кам’янському. Цей проєкт іще зазнавав суттєвих змін – як у процесі подальшої розробки, так і безпосередньо при втіленні, – але концепція лишалася незмінною: район житлової забудови та зелена захисна зона, що відділяє його від залізниці й заводу.
Проєкт захисної зони став достойним витвором паркового мистецтва. Детально спланована, симетрично розташована обабіч головної магістралі Соцміста (нинішнього проспекту Конституції), вона мала складатися з 25 видів зелених насаджень: акація біла, акація новомексиканська, сосна, ялина звичайна, верба біла, береза, бузина червоноплідна, клен, барбарис пурпурнолистий, черемуха, кизильник, катальпа, туя, каштан червоноцвітний, жасмин, спірея Білларда, бузок, трава рейграс, ялина американська, берест туркестанський, бирючина, тополя Боллеана, дейція, айлант, акація інерміс.
Проєкт захисної зони соцмістечка азотнотукового комбінату в Кам’янському, квітень 1934 року. Із Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного
Разом з тим, захисна зона не планувалася як головний парк Соцміста. Місцевий парк культури та відпочинку з виставковим, видовищним, фізкультурним, дитячим і військовим секторами передбачалося влаштувати південніше від житлових кварталів, за лінією сучасної вулиці Олеся Гончара, – але темпи будівництва тогочасного Соцміста явно не відповідали масштабним задумам проєктувальників. У 1948–1950 ж роках на цьому місці постане житлова забудова Придніпровського хімічного заводу.
До Другої світової війни більш-менш облаштували лише східну половину захисної зони – та зрештою в 1939 році відкрили тут парк Соцміста. У розташуванні його алей і сьогодні простежується планування тридцятих років, виконане згідно з первісним проєктом, – попри те, що з повоєнних часів і донині на територію парку дедалі більше наступали різні будови, недобудови та інші інфраструктурні об’єкти.
Вхід до літнього театру (1950) в парку Соцміста. Будівля не збереглася