• UA
  • RU
  • 10 цікавих фактів про штрих-коди, про які ви могли й не знати

    3 квітня свій офіційний День народження відзначає всім відомий штрих-код. Саме цього дня в 1973 році компанія IBM показала світові розробку штрихового коду, яку спільно створили молоді інженери Норман Джозеф Вудланд та Бернард Сільвер. Їх винахід виявився більш ніж корисним і наразі наше сучасне життя неможливо уявити без використання штрих-кодів, адже без них не обходиться будь-який похід до супермаркету.

    1.Вперше штрих-коди почали використовувалися для маркування залізничних вагонів, щоб залізничні компанії могли ідентифікувати поїзди, що прибувають, і запобігати їх зіткненням.

    2.За словами винахідників, ідею вони запозичили в азбуки Морзе. "Ми тільки розширили точки та тире вниз та зробили з них вузькі та широкі лінії", – зізнавались пізніше винахідників. Також при розробці  технології кодування інженери орієнтувалися на практики звукового оформлення кінофільмів. Саме метод озвучування кінофільмів став основою процесу зчитування штрих-коду.

    Macro view of blue barcodes with selective focus effect

    3.Найчастіше трапляються штрих-коди у вигляді смуг різної товщини, які містять ідентифікатори товарів. Також існують штрихові коди, складені з крапок, квадратів та інших геометричних фігур, які призначені для розпізнавання різними пристроями (сканерами штрих-кодів або  застосунками у смартфонах) та подальшої обробки кодів в інформаційних системах.

    4.Всі штрих-коди діляться на одномірні та двомірні. Одномірні штрих-коди складаються з товстих та тонких ліній, а двомірні – з матриці, в якій кодується інформація. Для декодування двовимірних штрих-кодів потрібні 2D сканери. Двомірний штрих-код може містити у собі великий обсяг інформації (до 3 КБ).

    5.Найбільш розповсюджена система товарної нумерації – 13- розрядний код EAN-13, розроблений Європейською асоціацією товарної нумерації (European Article Numbering Association) і повністю сумісний із ним 13-розрядний код UPC (Universal Product Code), який використовують у США та Канаді. Перші 2-3 цифри штрих-коду називають префіксом і присвоюються EAN. Ними позначають країну походження (виробника або продавця) продукту. Префікс національної організації EAN – Асоціації товарної нумерації України "ЄАН-Україна" – 482. Наступні 9 цифр містять номер підприємства, найменування товару, його споживчі властивості, розміри, масу, колір. Остання, 13-та, цифра – це контрольний розряд, що використовується для перевірки правильності зчитування штрих-коду сканером.

    6.Найвужчий штрих або пробіл завширшки 0,33 мм. Саме цю величину заведено вважати одиницею ширини штриха.

    7.Перше розроблене молодими конструкторами унікальне маркування товарів наносилася чорнилом, яке світилося в ультрафіолетовому світлі.

    8.Найменший у світі штрих-код (надрукований розміром всього 25 x 13 мм) був розроблений наприкінці 1980-х років доктором Стівеном Бухманном, ентомологом Департаменту сільського господарства Дослідницького центру Карла Хейдена Бі в Аризоні. Крихітні штрих-коди були прикріплені до бджіл, щоб стежити за їхніми діями.

    9.Першою покупкою яка була зроблена з використанням штрихкоду стала упаковка жувальної гумки компанії Wrigley JucyFruit. Вона була здійснена в супермаркеті Marsh міста Трой (штат Огайо) 26 червня 1974 року о 8:01 ранку і разом із чеком зберігається в Смітсонівському музеї американської історії.

    10.Агент 47, головний герой серії комп’ютерних ігор Hitman і знятих за її мотивами кінофільмів, має штрихкод на потилиці.

    Фото ілюстративні з відкритих джерел

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити