14 червня – Всесвітній день донора крові
14 червня в Україні та світі відзначають День донора. Дата не випадкова: у цей день 1868 року народився Карл Ландштейнер, науковець, який відкрив систему поділу крові на групи. Це сприяло розвитку донорства крові для лікування і рятування життів.
У другий тиждень червня усьому людству нагадують про важливість і необхідність здавати кров. За різними підрахунками, кожна 3-тя людина хоча б раз у житті потребувала донорської крові.
Щоправда, заклики до пожертвування червоної рідини лунають звідусіль і дуже часто, а результат не такий помітний. Багато хто не здає кров через міфи, пов’язані з цією процедурою. Давайте спробуємо спростувати їх.
Вигадка №1 – Якщо я здам кров, то заражусь на інші хвороби. Це ще й дуже боляче!
Ні, це неправда. Кров беруть тільки з одноразових, абсолютно стерильних систем. Після вас голка йде на смітник, а не на повторне використання. Єдиним неприємним і, якщо так можна сказати, болючим – є момент уколу. Сама ж процедура відбору крові швидка і безболісна.
Вигадка №2 – У мене І група, навіщо комусь така, потрібні тільки рідкісні!
Що ж, це теж оманлива думка. Більше того, вона має скоріше зворотню дію. У популярних групах крові найбільше зацікавлені. Але потрібні усі. Кров зберігається у спеціальних банках, і навіть якщо не одразу, то згодом ваша кров все одно знадобиться!
Вигадка №3 – Донорство тільки нашкодить моєму здоров’ю! Візьмуть занадто багато крові.
Один відбір крові – це близько 450–470 мл. У той час як в організмі дорослої людини приблизно 5 з половиною літрів червоної рідини. Частка, що віддають на донорство, нешкідлива для нашого організму. Більше того, еволюційно людина пристосувалась до швидкої регенерації, відновлення балансу крові.
Вигадка №4 – Усі й без мене здають кров, мій вибір ні на що не вплине.
О ні, ваш вибір має велике значення. Хоч би як багато ви чули про те, що хтось десь колись здав кров – за статистикою, тільки 5% населення планети (ті люди, які не мають протипоказань до здачі) стають донорами крові.
*Цікаво, що донорство крові більше поширено серед чоловіків.
Одразу після здачі допоможіть відновитися організму. Просто посидьте хвилин 15. На декілька днів відмовтесь від фізичних навантажень. Вживайте їжу, багату на залізо: печінка, риба, морепродукти, шпинат, горох, квасоля. Щоправда, не зловживайте, бо у будь-якому випадку організм засвоїть тільки 10% заліза. А рівень цього елементу в організмі збалансується за 21 день. Тому зловживати переливанням крові теж не можна!
Також після процедури додайте до свого меню вітамін С. А от молочні продукти, клітковину, яйця й шоколад – приберіть.
Нагадаємо, куди звертатися кам’янчанам, які бажають здати кров.
Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram