Блокада кордону: Україна та Польща досягли прогресу
Вчора, 28 березня, у Варшаві відбулися консультації урядів України та Польщі. Українську делегацію очолював прем’єр Денис Шмигаль, а польську сторону – прем’єр Дональд Туск.
Головними питаннями для розгляду були торгівля, інфраструктурні проекти та відновлення, енергетика, євроінтеграція.
Сторони під час зустрічі обговорили розвиток інфраструктури та відновлення нашої держави. Україна надала свої пропозиції щодо, зокрема, будівництва автостради “Краківець-Львів-Броди-Рівне”, в якому також зацікавлений і польський бізнес. Крім того, українська сторона сподівається на участь Польщі у відбудові України. Денис Шмигаль подякував польським партнерам за ініціативу долучитися до відновлення Харківської області, яка дуже постраждала через масований російський терор.
Не оминули увагою під час українсько-польських консультацій і енергетичні питання.
“Україна недавно пережила безпрецедентні російські атаки на енергетичну інфраструктуру. Польща допомагає нам стабілізувати енергосистему шляхом імпорту в Україну електроенергії”, – зазначив Денис Шмигаль.
За його словами, гарним прикладом поглиблення інтеграції української енергосистеми з європейською є будівництво лінії електропередач "Хмельницька АЕС–Жешув". Також Україна зацікавлена в будівництві нових транскордонних ліній та інтерконекторів.
Також обговорили “болюче” питання щодо блокади кордону і страйків польських аграріїв.
“Ми точно маємо прогрес зі зняття блокади, але головне щодо вирішення всіх критичних питань, що призводять до всіх блокад”, — зазначив Шмигаль.
Прем’єр додав, що план урядів України та Польщі для розблокування кордону виконується, хоч не так швидко, як хотілося б.
“Але однозначно маємо позитивні тенденції та позитивну динаміку. Цю динаміку важливо зберегти і рухатися далі”, — наголосив Шмигаль.
За підсумками зустрічі посадовців України та Польщі сторони підписали спільну заяву. Вони підтвердили, що заходи з лібералізації торгівлі повинні бути сформовані так, щоб мати позитивний вплив на економіку Польщі, інших членів ЄС, а також України, і водночас не дестабілізувати ринки країн. Спільно розроблені механізми повинні контролювати стабільність торгівлі з огляду на зміну безпекової ситуації в Україні.
Серед іншого, Україна та Польща домовилися продовжити пошук “взаємовигідних рішень”, як-от верифікація та система контролю, для торгівлі агропродовольчими товарами. Міністри, відповідальні за сільське господарство й торгівлю обох сторін, продовжуватимуть переговори.
Також Україна та Польща підтвердили свою готовність укласти угоду про забезпечення контролю на спільних прикордонних пунктах пропуску та співпрацю органів контролю (після схвалення Комісії ЄС) для запуску обміну логістичними даними в окремих дорожніх пунктах пропуску.