Через глобальне потепління в Україні вирощуватимуть міскантус, сорго та бавовну

10 Липня, 2024 |

За даними Гідрометцентру, клімат в Україні теплішає стрімкіше, ніж у Європі – тепер середньорічна температура в Києві становить +10,7°C, для порівняння, це вище, ніж у приморській Одесі в 1980-х роках.

“Кліматичні зміни зробили південь України подібним до Аризони – тут уже сіють бавовник і приглядаються до цукрової тростини. У центральних областях нікого не дивують два врожаї картоплі. На півночі вже не потрібне осушення та все частіше вирощують соняшник. До чого готуватися, адже глобальне потепління це не фантазії Ґрети Тунберг, а факт”, – зазначає Тетяна Адаменко, начальниця відділу агрометеорології Гідрометцентру.

Бавовна: дубль-2

14 травня 2024 року президент Володимир Зеленський підписав Закон “Про поширення сортів бавовнику в Україні” (проєкт 10427-1), через 2 тижні цю культуру уже посіяли на Одещині. Для визрівання даної культури необхідно отримати певну кількість тепла.

70 років тому в Україні вже намагалися засіяти бабвовник, але саме через дефіцит тепла на півдні України в 1950-ті роки провалилася ця програма.

“Для нормального визрівання ця культура має отримати в період вегетації не менше 3,6 тисячі градусів активних температур. Але в ті часи було холодніше. І навіть на Херсонщині та в Криму – найпівденніші райони України – бавовник встигав набрати 2,7 тисячі – щонайбільше 3 тисячі градусів. Отримували погану якість і низьку врожайність, що змусило відмовитися від цього напрямку”, – сказала Тетяна Адаменко.

На Одещині засіяли перші експериментальні поля бавовнику / Фото: © Comments.ua

Тепла побільшало

Останні 20 років в Україні були майже безперервним періодом потепління. Фактичні температури за цей період зростали й суттєво перевищували норму.

У 2023 році середньорічна температура по країні склала +10,8°C, що на +3°C, майже на третину, вище за кліматичну норму.

Саме на Одещині, де і посіяли перші поля бавовнику, середня температура минулого року сягнула +12,4°C. Такий показник лише на +1,5°C менший, ніж був на полях біля Ташкента 40 років тому, коли Узбекистан уже був відомим на весь світ центром вирощування бавовнику.

Бавовняні поля в Узбекістані / Фото: Deposit Photos

Природні зони змістилися

Через глобальне потепління в Україні південні природні зони почали свій наступ на північ.

В окремих районах Одеської та Херсонської області вже формуються певні ознаки тропічного типу клімату. В таких умовах сільське господарство тут критично залежить від кількості опадів.

“Наші дані вказують на те, що середня кількість опадів в країні стабільна. Звісно, є певні коливання між роками, але впродовж 20 років це 500-600 мм опадів на рік”, – каже Тетяна Адаменко.

Але, хоч опадів і достатньо, в умовах поступового підвищення температури незмінність опадів поступово веде до дефіциту вологи, що особливо відчутно для овочівництва.

Підвищення температури призвело до незначного врожаю соняшнику влітку 2023 року в Миколаївській та Одеській областях, а також до висихання культури на значних площах.

Як наслідок, багато фермерів у південних регіонах так званого “соняшникового поясу” відмовилися від вирощування соняшнику цього року. З іншого боку, соняшник також переміщується в райони, що традиційно належать до Полісся, зі збільшенням кількості полів, засіяних соняшником у Чернігівській та Житомирській областях.

Екзотика стане нормою

На території України тепер вірогідно будуть вирощувати раніше екзотичні культури для наших країв.

“Один із варіантів – це цукрове сорго, яке через посухостійкість називають «верблюдом». У Національній академії аграрних наук уже розробили методологію вирощування цукрового сорго, що може бути сировиною як для цукроварів, так і для виробників біопалива. Також серед претендентів на вирощування називають міскантус і свічграс”, – зазначає Тетяна.

Міскантус використовують для виробництва твердого біопалива, біогазу, целюлози, біобетону, як компост, кормову біодобавку та матеріал для зовнішнього оздоблення альтанок.

Міскантус / Фото: з мережі

А свічграс є біоенергетичною рослиною, яку використовують для виробництва целюлозного етанолу. Але основне призначення проса прутоподібного, так ще називають цю рослинку – це застосування його як сировини для виробництва паливних гранул, які можна спалювати у твердо паливних котлах для обігрівання будинків.

Свічграс / Фото: з мережі

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити

Рятувальники нагадали правила безпечного поводження на воді

Літня спека змушує людей шукати прохолоди біля водойм. Проте, перебуваючи на водних об’єктах, громадяни часто...

Українську бойову систему вперше сертифіковано за стандартами НАТО

Бойова система DELTA успішно пройшла перевірку інформаційної безпеки, підтвердивши відповідність її комплексної системи захисту інформації...

На території міста протягом цієї ночі надзвичайних подій не сталося

У ранковому зверненні, 19 липня, Камʼянський міський голова повідомив про ситуацію в місті. «Доброго ранку,...

15 липня, який сьогодні день, яке церковне свято, чого не можна робити

15 липня в Україні День миротворців. Віряни вшановують пам’ять великого князя Володимира. Іменини святкують Василь...

Понад 1,4 млн українців уточнили облікові дані через ЦНАПи

16 липня завершився 60-денний період надання послуги з уточнення даних військовозобов’язаних у ЦНАПах. За цей...