Віспа мавп – нова глобальна епідемія? – Що відомо про вірус (оновлено)

21 Травня, 2022

З кожним днем все частіше ми чуємо про віспу мавп. Хтось не приділяє хворобі уваги, інші ж дуже переймається щодо можливої епідемії нової зарази. Так чи інакше, зараза не нова – перші випадки цієї хвороби були задукоментовані ще в 19 сторіччі, але тоді вважалося, що віспа передається від людей до тварин, а не навпаки. Насправді віспа “мавп” походить від гризунів: щурів, миш та білок. Назва з’явилася наприкінці 50-х років минулого століття, коли інфекцію вперше виявили у лабораторних мавп.

Віспа мавп – рідкісне вірусне зоонозне захворювання (тобто захворювання, що передається людині від тварин), симптоми якого у людини схожі з симптомами, які спостерігалися в минулому у пацієнтів з натуральною віспою, проте менш серйозні. Вірус схожий з натуральною віспою людини – хворобою, яка була повністю викорінена у 1980 р. Хоча віспа мавп протікає набагато легше, вона може призвести до фатального результату.

Вірус віспи мавп

 

Як передається вірус?

Вірус віспи мавп в основному передається людині від диких тварин, таких як гризуни та примати. Одним з можливих факторів ризику є вживання в їжу м’яса інфікованих тварин без належної термічної обробки.

Його вторинне поширення шляхом передачі від людини людині має обмежений характер. Передача вірусу віспи мавп від людини потребує дуже тісного контакту. Найчастіше ланцюжок інфікування обмежується всього кількома людьми. Зараз ведуться дослідження того, чи відбувається передача інфекції через контакт пошкодженої ділянки шкіри з виділеннями віспи.

Більшість випадків, про які досі повідомлялося, стосуються чоловіків, які мали сексуальні контакти з іншими чоловіками. У травні 2022 року повідомлено, що в Іспанії, Австралії, Швеції, Франції, Португалії, Бельгії, Великій Британії, США та інших країнах виявлено практично одночасно до 50 випадків хвороби у молодих людей, що практикують секс із чоловіками. Проте багато британських експертів безперечно вказують на те, що поки що немає достатніх доказів того, що при віспі мавп у людей йдеться про інфекцію, що передається статевим шляхом.

.

Які симптоми має вірус?

На сайті Центру громадського здоров’я України ще у 2018 була опублікована пам’ятка про вірус віспи мавп. В ній в деталях описуються симптоми хвороби.

 

У публікації сказано, що інкубаційний період віспи мавп зазвичай становить від 6 до 16 днів, але може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня. Інфекцію можна розділити на два періоди:

1 – Період інвазії (0-5 днів). Супроводжується гарячкою, сильним головним болем, збільшенням лімфатичних вузлів, болем в спині, у м’язах і сильною астенією (слабкістю).

2 – Період висипки (через 1-3 дні після виникнення лихоманки). Спочатку виникає на обличчі, потім поширюється на інші частини тіла. Висипання проходять кілька етапів розвитку – від макулопапул (papula — ураження шкіри (частіше округле), підняте над рівнем навколишньої шкіри) до везикул (невеликих наповнених рідиною бульбашок) і пустул, які приблизно через 10 днів покриваються корочками. До повного зникнення кірочок може пройти три тижні.

 

Шкіра хворих на віспу мавп

 

У деяких пацієнтів перед появою висипки розвивається важка лімфаденопатія (збільшення лімфатичних вузлів), яка є характерною ознакою віспи мавп в порівнянні з іншими схожими захворюваннями.

Ноги хворого

 

Відомо, що наразі від віспи мавп немає специфічного лікування або вакцини, проте попередня вакцинація проти натуральної віспи є високоефективною профілактикою віспи мавп. Але у ВООЗ заявили протилежне:

“Сьогодні хворих легко відстежити та ізолювати. Крім того, у нас є ліки та ефективні вакцини, які можна використовувати у разі потреби”

Міністерство охорони здоров’я України вже дало коментар з приводу загрози віспи:

“Навіть під час війни Україна має бути готовою до нових біологічних загроз. Очікуємо рекомендації ВООЗ, як протидіяти розповсюдженню мавпячої віспи, і разом з МОЗ готуємо відповідні заходи.”

Тобто поки що не можна сказати чи стане віспа мавп новою глобальною епідемією. На відміну від часів, коли поширився ВІЛ (який також передається статевим шляхом), зараз люди мають набагато більше засобів контрацепції та легший доступ до них. Хоча, з глобальною економічною кризою, нормалізацією та інтеграцією одностатевих відношень в суспільство, та високими цінами на контрацептиви, хто знає?

 

Оновлено: 22 травня Міністерство охорони здоров’я України опублікувало інфографіку щодо вірусу. У дописі МОЗ призвало громадськість не панікувати.

 

 

 

 

 

 

 

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити

Кам’янські боксери вдало виступили на всеукраїнському турнірі

Двоє кам’янчан у складі збірної Дніпропетровської області взяли участь у всеукраїнському турнірі з боксу серед...

Обстріляно підстанцію на Дніпропетровщині

Ворог знову наносить удари по енергосистемі України. Внаслідок обстрілу пошкоджено обладнання, сталося загоряння на підстанції...

Ніч у місті минула спокійно,– міський голова.

Ніч на 26 січня в Кам’янському минула спокійно. Про це повідомив міський голова Андрій Білоусов...

У Кам’янському провели чергову сесію міської ради

8 грудня відбулося засідання 43-ї чергової сесії Кам’янської міської ради. Міська рада затвердила звіт департаменту...

Сонцеворот у Кам’янському: що варто знати про найкоротший день року

Вам не здалося: саме так у народі називають день зимового сонцестояння. А ще – «Карачун»...