День довкілля: війна в Україні як екоцид навколишнього середовища

20 Квітня, 2024 |

В Україні у третю суботу квітня відзначається День довкілля його започаткували у 1998 році згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» № 855/98, після Стокгольмської конференції з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху.

Цього дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом.

Стан довкілля в Україні і до 24 лютого був не в найкращому стані, але він значно погіршився за час тотальної війни, в якій Росія систематично здійснює екологічні диверсії на нашій території. Геноцид, злочини проти людяності, агресія та воєнні злочини сьогодні визнані міжнародними злочинами, але Україна хоче додати до цього переліку ще й екоцид – масове знищення флори та фауни, забруднення повітря та водних ресурсів, а також дії, що можуть спричинити екологічну катастрофу.

Стан довкілля України

Російські агресори здійснюють екологічні злочини проти довкілля України кожного дня. Під визначення екозлочину підпадає шкода для довкілля внаслідок воєнних дій: «прильоти» є екозлочинами в частині ґрунтового покриву, пожежі внаслідок вибухів, шкідливі викиди в атмосферу, також екологічними злочинами є будь-які виливи у воду мастил, продуктів розпаду, вимирання фауни в місцях активних бойових дій, окупація природно-заповідних фондів.

Лісові пожежі на Кінбурнській косі у вересні 2022 року. Фото: РБК-Україна

Екологічна директорка SaveDnipro Анастасія Скок пояснює, що найбільш зрозумілим екологічним злочином є влучання ракети або дрона й пожежі:

«У такому разі можна порахувати в тротиловому еквіваленті вибух від бойової частини ракети й визначити, скільки отруйної речовини було викинуто в повітря. Організація зараз працює з Офісом генпрокурора над розробленням методики фіксації подій, як-от воєнний злочин, щоб потім притягнути росіян до відповідальності.»

Основними проблемами наразі являються

  • Забруднення грунтів – через продукти згоряння вибухових речовин, через влучання снарядів, особливо в зонах безпосередніх бойових дій. Забруднення ґрунтів є недооціненим, бо вибухові речовини, а особливо фосфорні снаряди, завдають величезної шкоди ґрунтам, але в науковців й інспекторів поки що немає доступу до цих ділянок.;
  • Пожежі в лісах, містах, на підприємствах, паливно-мастильних складах – площі пожеж дуже збільшилися, відповідно, це впливає на забруднення повітря;
  • Забруднення вод, особливо критичною ситуація стала після підриву Каховської ГЕС;
Затоплена станція АЗС після підриву Каховської ГЕС / Фото: з мережі
  • Відходи: будівельні залишки, уламки ракет і дронів – з якими щось треба робити;
  • Атомні загрози, які, на щастя, поки що є потенційними, але в разі реального влучання, наприклад, у Запорізьку АЕС, за наслідками цей вплив точно буде найбільш масштабним.

Забруднення грунтів

На якість ґрунтів і продукти, які на цих ґрунтах вирощують, впливає все: вирви від вибухів, окопи, токсичні речовини від польоту ракет і рух важкої техніки. За офіційними даними, через війну в Україні забруднені понад пʼять мільйонів гектарів сільськогосподарських земель. Для порівняння: загальна площа України – близько 60 мільйонів гектарів.

«Через замінування або наявність у землях с/г призначення небезпечних предметів їх неможливо засіяти. Наприклад, озимих культур засіяли всього на площі  4, 5 мільйонів гектар, хоча минулого року ці культури висіяли на 7, 7 мільйонах гектар. Це напряму впливає на продовольчу стабільність країни. Тому сьогодні наше першочергове завдання за допомогою міжнародних партнерів створити умови для розмінування землі малих та середніх аграріїв, які не мають можливостей зробити це самостійно», – підкреслює голова Комітету з питань аграрної та земельної політики  Олександр Гайду.

У Бериславському районі на Херсонщині фермери підірвалися на міні / Фото: ДСНС України

Серед дій, які можна робити вже зараз, – це може бути висадка окремих видів дерев, які поглинають забруднення важкими металами. Це, наприклад, тополя й верба. У деяких випадках до ґрунтів додають глину або пісок.

Якість повітря

Найбільша зміна якості повітря повʼязана із зупинкою роботи великих підприємств. Наприклад, у Донецькій області майже на 90% зменшилася кількість викидів. Тож ми можемо робити висновок, що всі підприємства, які досі не екомодернізувалися, суттєво впливають і на якість повітря й довкілля, і безпосередньо на громадське здоровʼя.

Зміну якості повітря від ракет можна досліджувати лише точково, протягом 48 годин. Набагато небезпечнішими є пожежі.

Гасіння полум’я після падіння уламків ракети. Фото: ДСНС України

Знищення тварин і заповідних територій

Щодо диких тварин цифри можуть бути лише приблизними, бо дослідники поки що не мають можливості це підрахувати. Тварини, які можуть мігрувати, тікають від гучних вибухів в інші регіони. Високий рівень шуму впливає на птахів у гніздовий сезон – вони не можуть нормально розмножуватися в цей період. Руйнування Каховської ГЕС теж вплинуло на птахів: їхні гнізда змило або, навпаки, вони висохли, тож у багатьох видів навряд вийшло виростити пташенят.

Майже половина (44%) від усіх наших заповідних територій зараз або перебувають під окупацією, або сильно постраждали. Команда унікальної ділянки й заповідника «Асканія-Нова» продовжує доглядати за тваринами. Але, наприклад, Джарилгацький заповідник повністю вигорів.

У селищі Гостомель Київської області російські війська знищили стайню “Александрія” разом із кіньми – більшість із 32 тварин згоріли живцем / Фото: КСК Александрія / Facebook

Часто нам здається, що проблеми стану природи – це щось дуже глобальне і зусилля однієї людини все одно нічого не змінять. Але слід розуміти, що особистий вплив на довкілля кожного зрештою й складає загальну картину. Тому Всесвітній день довкілля   важливий передусім для підвищення обізнаності людей про вразливість та незамінність природи, а також про роль кожної людини в життєвому процесі планети.

Раніше ми писали: Захист друзів наших менших: в Україні можуть створити зоополіцію

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити

26 липня, який сьогодні день, яке церковне свято, чого не можна робити

26 липня в Україні День системного адміністратора. Віряни вшановують пам’ять святого мученика Єрмолая. Іменини святкують...

Якої погоди очікувати у Кам’янському 27 липня

27 липня ранок у Кам’янському буде похмурим, та хмари займатимуть своє місце під сонцем до...

Містика поряд: гайда до Таромського кар’єру

На західній околиці Дніпра, в селищі Таромське є цікаве місце. Там, де річка Дніпро робить...

Неочікуваний пташиний візит до станції «Академік Вернадський»

Національний антарктичний науковий центр поділився новими світлинами пташиних візитів до станції «Академік Вернадський». Повідомляють, що...

Спекотна небезпека: що не можна тримати в авто влітку

При такій аномальній спеці деякі речі в нашому автомобілі можуть бути небезпечними не тільки для...