Діти і війна: поради від кам’янського психолога

Кам’янське прийняло вже близько 4 тисяч дітей переселенців. Усього, за даними ЮНІСЕФ, близько 2-х мільйонів дітей залишили Україну через війну. Ще 2,5 мільйони вважаються внутрішньо переміщеними особами.

Як пояснити своїй дитині, що таке війна та чому треба залишити рідний дім? Відповідь ми знайшли у психолога центру професійного розвитку педагогічних працівників Людмили Єхалової. Вона наголошує – важливо говорити правду, але мовою, яка відповідає віку дитини.

"Дитина має право знати, що відбувається навколо неї. Якщо ми хапаємо дитину і їдемо кудись, при цьому не пояснює, що відбувається – це тільки додає їй стресу", – зазначає фахівчиня.

Якщо дитина з мамою і вона збережена, ресурсна, мама здатна відповідати за свої емоції та вчинки, то вважайте, що половина справи зроблена.

Епідемія коронавірусу вкорінила у дітях звичку віртуального спілкування. І як би погано це не здавалося на перший погляд, сьогодні у зв’язку через соціальні мережі є пряма необхідність.

"У мирному житті я говорила, що гаджети – це не дуже добре у житті дитини. Але зараз, мабуть, ми змінюємо свою думку. І дитина може спілкуватися зі своїми однокласниками по відеозв’язку, по інших месенджерах. Для того, щоб вони розуміли, що друзі є, щоб не почували себе самотніми", – каже психолог.

Діти – найбільш уразлива категорія, яка постраждала і від воєнних дій. Але діти не настільки слабкі, як здається. Якщо з ними поруч стабільний дорослий, вони можуть перенести абсолютно все: холод, голод – певною мірою. Аби тільки поруч був дорослий, який може впорядкувати те, що відбувається.

Поблажливе ставлення з боку батьків має бути контрольованим. Наприклад, не варто забувати про навчання. Ні за кордоном, ні вдома. Опанування нових знань допоможе дитині перебороти стрес.

Коли дитина навчається, то вона знаходиться в рамках, у неї немає різних думок, що б де порушити. Вона знаходиться в процесі, який контролюється. Типовою ознакою того, що діти перебувають в кризі, є зниження рівня навчання.

Є ряд дій, виконання яких допоможе дитині більш спокійно перенести розлуку з іншими членами родини, друзями, домівкою і життям до війни.

Покажіть фотографію тих родичів, з якими довелося розлучитися. Грайте з дитиною у ті ігри, в які бавились раніше. Дотримуйтесь ритуалів, які властиві вашій родині. Якщо дитина сумує за домом – облаштовуйте свій побут.

Найголовніша порада батькам – не втратити самих себе. По кваліфіковану психологічну допомогу ви можете звернутися до:

  • департаменту з гуманітарних питань Кам’янської міської ради – проспект Свободи, 36;
  • інклюзивно-ресурсного центру "Сузір’я" – проспект Івана Франка, 28;
  • інклюзивно-ресурсного центру "Світ дитинства" – вулиця Дунайська, 35.

 

Телефони відповідальних за роботу в кімнатах психологічної підтримки:

Психолог Людмила +38 (097) 364 32 48

Психолог Ірина +38 (098) 331 78 63

 

 

 

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити