• UA
 • RU
 • Майбутнє без ГЕС: як відроджується Великий Луг

  02 Квітня, 2024

  6 червня 2023 року російські окупанти підірвали Каховську ГЕС, що стало жахливою екологічною катастрофою. Кількість затоплених територій обраховується кількома тисячами квадратних кілометрів. Під водою опинилися більш як півтора десятка міст і сіл. Фактично йдеться про факт екоциду, скоєного росією – масового знищення рослинного та тваринного світу, отруєння атмосфери та водних ресурсів.

  Стосовно стану екосистеми, розглядалося безліч наслідків, зокрема, негативні. Що ж зараз відбувається в місцем розташування колишнього Каховського водосховища.

  “Прогнозували, що коли водосховище висохне, розпочнуться пилові бурі. Враховуючи скиди підприємств, розташованих у Кривому Розі, очікували, що в повітрі будуть важкі метали. Інший прогноз був про засолення ґрунтів. Третій – про масове поширення інвазійних видів рослин”, – зазначив еколог Іван Мойсієнко.

  Але він підкреслив, що жоден з цих негативних сценаріїв не реалізувався. Тобто, не було пилових бур, не було засолення і немає домінування інвазійних видів. Домінують аборигени – місцеві рослини.

  За його словами, так збіглося, що підрив дамби Каховської ГЕС стався тоді, коли дозріло насіння на деревах верби. А верба щільною смугою оперізує практично все водосховище. І мокрі ґрунти – це якраз добре для неї місце.

  Вербове море. Або що зараз відбувається на місці Каховського водосховища / Фото: надано Олександром Ходосовцевим

  “І ось вона стала засівати це водосховище. Скажу, що насіння цього дерева поширюється і вітром, і водою. Тобто коли вода відступала, то насіння, що в неї потрапило, рухалося до центру водосховища. А коли вода поступово сходила, воно прилипало до ґрунту. Таким чином верба масово розсіялася. Я думаю, що нині десь понад 50% території водосховища покривають оці молоді вербові ліси. І вразило те, з якою швидкістю дерева росли: висота сягала 2,5 м, а подекуди і 3,08 м”, – розповідає еколог.

  Також там, де були водотоки й озера, утворилися болота і з’явилися болотні рослини: очерет, рогіз, бульбокомиш тощо. Вчений зазначив, що болотні угруповання практично повністю формуються місцевими видами рослин. Чужорідні види теж є, в тому числі й амброзія, але їх не так багато, принаймні вони не домінують і зростають на більш сухих місцях.

  Вербове море. Або що зараз відбувається на місці Каховського водосховища / Фото: Любов Борсукевич
  Вербове море. Або що зараз відбувається на місці Каховського водосховища / Фото: Любов Борсукевич

  “З точки зору природи, водосховище було одноманітною і бідною екосистемою. Це майже стояча вода, яка дуже сильно цвіла. Була рослинність прісноводна, але тільки на глибині до 3 метрів. Тому на дні водосховища була така собі “пустеля”. Зникли цінні види риб.

  Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

  Це може вас зацікавити