Масове подорожчання торкнулося і кави: причини, чи буде дефіцит в Україні
Ціна на каву в зернах, зокрема на арабіку вже зросла на 20%. На світових біржах ціни сягнули рекордного показника, наразі кава в Україні коштує найдорожче за останнє десятиліття.
Перед тим, як опинитися у нашій чашці, кава долає довгий шлях. Тож і головні причини її подорожчання беруть свій початок поза межами України.
Провідний науковий співробітник Інституту аграрної економіки Богдан Духницький зазначає, що в Україні ціни на запашні зерна почали зростати ще з початку 2022 року.
“Основною причиною такої тенденції є зростання цін на каву на світових ринках через несприятливі погодні умови та низький врожай у провідних країнах-виробниках цієї культури. Це, перш за все, Бразилія, Колумбія, В’єтнам та Індонезія. Оскільки наша країна цілком залежить від імпортних поставок цього продукту, глобальні тенденції прямо впливають на український продовольчий ринок”.
Чому знизились показники експорту кави:
- Ефіопія перебуває на порозі громадянської війни.
- У В’єтнамі зросла кількість хворих на ковід. В’єтнам — найбільший у світі виробник робусти, зібрав найменший за 4 роки врожай.
- У Бразилії у деяких районах – аномально холодна погода і заморозки, а в деяких районах вирощування – навпаки період посухи, що негативно відбилося на врожаї наприкінці 2023 року.
- Індонезія постраждала від сильних злив, які знищили значну частку урожаю кави.
Для кавового ринку України додатковим болючим ударом стала повномасштабна війна, внаслідок якої порушились логістичні ланцюжки та, зрештою, зросла вартість доставки.
Між посухою та морозами в Бразилії та роздрібною торгівлею лежить великий ланцюжок різних обставин, що впливають на остаточний цінник. Частково це питання впирається у платоспроможність населення, яке звикло пити каву. І головним чином залежить від біржових торгів та курсу національної валюти. Дорожчає як вміст, а й саме упаковка, логістика тощо. У середньому найближче подорожчання деяких сортів відзначено у межах 10-12 %.