Тільки тиждень минув після смерті 87-річного першого Президента Білорусі Станіслава Шушкевича, як вчора, 10 травня, з життя пішов перший Президент України Леонід Макарович Кравчук. На момент смерті йому було 88 років.
Леонід Кравчук вже тривалий час супротивився хворобі серця, але повномасштабне вторгнення Росії стало останньою краплею, стверджують у сім’ї. Відомо, що політик та економіст у червні 2021 року переніс операцію на відкритому серці, після чого проходив тривалу реабілітацію.
Батько незалежної України
“Я зробив для України все, щоб вона стала державою. Я через демократію, через Всеукраїнський референдум, через налагодження стосунків у Європі, у світі, і в тому числі з нашим непростим сусідом – Росією робив усе, щоб Україна стала, і була, і буде – тепер я можу це сказати – незалежною державою. Це реальне досягнення. І це ніхто від мене не може забрати”.
Цікаво, що народився Леонід Кравчук у селі Великий Житин, яке на той період було частиною Волинського воєводства Польської Республіки. Нині територія входить у Рівненську область України.
Леонід Макарович за своє життя опублікував більш ніж 500 статей та написав 14 книжок. Разом з цим здобув низку нагород, у тому числі й звання Героя України у 2001 році.
Він обіймав посаду президента з 1991 по 1994 рік, одразу після очолювання Верховної Ради. В останні роки своєї кар’єри, до тяжких ускладнень серцевої хвороби, політик був учасником Тристоронньої контактної групи.
За словами Володимира Зеленського, Леонід Кравчук знав, чого варта незалежність, і всім серцем хотів, щоб Україна здобула мир.
“Я впевнений, ми це реалізуємо. Досягнемо нашої перемоги й нашого миру”, — підсумував Володимир Зеленський у традиційному відеозверненні.
Заради любові до миру на посту Президента прийняв непросте рішення позбавитися ядерної зброї, яке досі зазнає критики наших сучасників. Ядерна зброя була вивезена до Росії без якихось гарантій безпеки чи умов. Якби можна було зазирнути у майбутнє…
Проти НАТО
У 2006 році Леонід Кравчук став першим номером у списку опозиційного блоку “Не так”, який виступав проти вступу України до НАТО та підтримував входження Києва до Єдиного економічного простору. У складі блоку були також Віктор Медведчук, Нестор Шуфрич, Віктор Янукович та інші нардепи. За підсумками парламентських виборів об’єднання не подолало необхідний 3-відсотковий бар’єр.
“Тільки мертві та дурні не змінюють своєї точки зору”, – Леонід Кравчук.
Зміна точки зору
Наприкінці 1970-х років Леонід Кравчук навчався у Москві та мав доступ до Ленінської бібліотеки із закритими архівами. Він багато читав про історію країни-агресора, але вірив у зміну Кремля. Згодом він назвав це найбільшою помилкою:
“Моя найбільша помилка – те, що я вірив Росії. Я не мав права це робити. Я думав, що Росія застосовуватиме до інших держав, своїх сусідів не силовий компонент, а дипломатичний – домовлятися з ними. Вона залишилася такою, якою була протягом останніх 150 років своєї історії”.
Попри все, Кравчук, поза сумнівами, був справжнім патріотом України, що в останні роки постійно доводив. Його слова про тоді ще ймовірний повномасштабний напад РФ на Україну:
“Це не буде парад, якщо вони наважаться, прийдуть у стан неосудності й підуть війною проти України. Це початок широкомасштабного конфлікту, який може перерости у третю світову війну. Це не буде легкий рух, як вони відчули у Криму. Це буде бій, війна, захист Україною своєї землі. Українці будуть захищатися дуже сильно і патріотично.”
На початку повномасштабного вторгнення РФ колишні Президенти України колективно звернулися до українців всього світу.
“За ці дні, сповнені героїзму та болю, ви вщент знищили віковий міф про так звану велич Росії. Усі разом ми переможемо. Ми вистоїмо. Росія заплатить за свої злочини. Слава Україні! Героям слава!”