• UA
  • RU
  • Меморіал загиблим захисникам України – проєкт місця пам’яті, який нарешті втілюють в життя у Кам’янському

    10 Червня, 2024

    З початком повномасштабного вторгнення від російського ворога загинуло вже більше ніж 300 кам’янчан. Для поховання військових виділили Алею Героїв захисників Батьківщини. Керуючись вшануванням пам’яті воїнів, керівництвом міста було прийнято рішення за кошти міського бюджету створити Меморіальний комплекс військового цвинтаря на кладовищі по вулиці Весняній у районі Соцміста.

    Роботи з будівництва нещодавно стартували, але ця подія викликала багато дискусій, зокрема серед родин загиблих кам’янчан. У ключових питаннях знаходила відповідь редакція Міської інформаційної служби.

    Меморіал загиблим захисникам України – проєкт місця пам’яті, який нарешті втілюють в життя у Кам’янському / Фото: МІС ТБ

    З чого все починалося?

    Це не новинка, але, на превеликий жаль, з початку повномасштабного вторгнення меморіальні комплекси з більшим чи меншим масштабом почали будуватися у різних містах України.

    Ініціатива зі створення меморіального комплексу у Кам’янському належить рідним загиблих захисників. А ідейним провідником став голова громадської організації “Родини загиблих Героїв міста Кам’янське” Олександр Самойлович.

    Меморіал загиблим захисникам України – проєкт місця пам’яті, який нарешті втілюють в життя у Кам’янському / Фото: МІС ТБ

    “У кожному місті потрібно це робити, потрібно шанувати цих героїв, тому що життя вони відділи не даремно – захищаючи Україну, і ми повинні про них пам’ятати”, зазначає пан Олександр.

    За словами Олександра Самойловича, рідні героїв звернулися особисто до міського голови. Андрій Білоусов, у свою чергу, зібрав нараду зі всіх відповідальних осіб, зокрема і проєктантів, тоді як архітекторкою стала Ольга Писаревська. У батьківському осередку було три зустрічі, при цьому, у виконавчому комітеті міської ради відбулося два спільних обговорення.

    Ексклюзивний проєкт

    Замовником будівництва Меморіального комплексу військового цвинтаря виступив департамент житлово-комунального господарства та будівництва Кам’янської міської ради, а роботу над Меморіалом доручили проєктній організації “Бест Проджект”. З її представником, Сергієм Марковим, нам вдалося поспілкуватися. Сергій у сфері проєктування вже понад 10 років. Їхній команді належить низка успішних проєктів у Кам’янському, Дніпрі та навіть столиці. Своїм дітищем він вважає реконструкцію першої міської лікарні. Попри чималий досвід, зізнається, із таким ексклюзивним проєктом як Меморіальний комплекс їхня команда працювала вперше:

    “Усі працювали злагоджено, однією командою, ідеї лилися потоком. У команді працювало біля 10 чоловік, з урахуванням дизайнерів, архітекторів, представників депутатського корпусу, проєктувальник.”

    Сергій показує З-Д макет Меморіалу. Передбачається, що Меморіальний комплекс складатиметься із низки об’єктів, зокрема двометрової гранітної стели із написом: «На захисті землі та волі». У викарбуваному в граніті хресті розміщуватиметься фігура воїна. До того ж,  композиція увінчуватиметься сталевими лелеками. Металева конструкція з лівого боку Меморіалу слугуватиме місцем відспівування захисників. А до самого кладовища вестимуть металеві чорні арки, розміщені праворуч, тоді як надгробні плити військових будуть зроблені з білого граніту. При цьому, вся площа буде вкрита світлою плиткою, з розміщеними на ній ліхтарями та зеленими насадженнями.

    Меморіал загиблим захисникам України – проєкт місця пам’яті, який нарешті втілюють в життя у Кам’янському / Фото: МІС ТБ

    Створення Меморіалу складається із двох етапів. До першого входить будівництво двох рядів пам’ятників – 121 могила – для 62 військових у першому ряді та 59 у другому, а також безпосередньо монумента загиблим героям. Під час другого етапу проводитиметься будівництво третього та четвертого ряду могил, пішохідного проходу від стоянки, а також облаштування території зеленими насадженнями та лавочками. Важливо, що кошти для другого етапу закладатимуться до місцевого бюджету з наступного року. Перші будівельні роботи почали проводитися на Алеї Героїв одразу після Великодня. Відбувається підсипання шлаком майданчика під установку монумента, зроблена 20-ти сантиметрова подушка для вирівнювання території, замінюються також бордюри для благоустрою та подальшої підсипки шлаком визначеної території.

    Керівник проєктної організації “Бест Проджект” зазначає:

    “Я вважаю що ми цей шлях пройшли гідно і створили щось знакове. Це буде дійсно знакова подія для нашого міста.”

    А як же виглядатимуть пам’ятні плити?

    Якщо меморіальний комплекс не викликає дискусій, то з облаштуванням могильних плит думки розділилися. Кам’янське, далеко не єдине місто де створюють меморіальний комплекс. Національне військове меморіальне кладовище у Києві, а також менші за масштабом, але не важливістю пам’яті, меморіальні комплекси у Львові, Миколаєві та Вінниці. Але кожне із цих місць унікальне, як і доля тих, чиї імена викарбувані на могилі. Ми вже зазначали, саме їх облаштування викликало обговорення серед родин загиблих кам’янчан. Наприклад, вдова військового, Альона Карпова уявляла надгробок її коханого чоловіка Андрія у вигляді козацького хреста:

    “У моєму розумінні Козацький хрест взагалі відображає спадковість бойової звитяги наших поколінь, починаючи від козацьких часів, боротьби за незалежність і так далі. Але якщо думка більшості членів родин загиблих, які брали участь у зборах, склалася інакше, ми дослухаємось. Я ж хочу жити в нормальній країні, за яку мій чоловік, і брати, і інші хлопці віддали життя.”

    Меморіал загиблим захисникам України – проєкт місця пам’яті, який нарешті втілюють в життя у Кам’янському / Фото: МІС ТБ

    Думка Альони, у підсумку, поступилася більшості, яка проголосувала за лаконічну надгробну плиту по типу Арлінгтонського національного кладовища в США.

    Арлінгтонське національне кладовище в США / Фото: з мережі

    “Весь меморіал на мою особисту думку має бути в одному ключі – це має бути однострій, це мають бути максимально однакові пам’ятники, незалежно від того, який би особисто я хотіла пам’ятник для свого чоловіка або брата. Чоловікові буде ставити місто пам’ятник за тим варіантом, який було обрано на одних зі зборів родин та родичів загиблих Героїв”, – каже Альона Карпова

    Інша ж вдова військового, Юлія Рохтіна, вважає, що єдиний меморіал встановлювати – оптимальне рішення. Це буде «загальнонародний» пам’ятник, куди зможуть покласти квіти усі.

    “Алея Слави, вона повинна бути алеєю, де все однакове, всі Герої – однакові Герої. Відрізнятися вони один від одного не можуть, адже загинули в одній війні”, – зазначає Юлія.

    Меморіал загиблим захисникам України – проєкт місця пам’яті, який нарешті втілюють в життя у Кам’янському / Фото: МІС ТБ

    Прибрати чи залишити: що робитимуть з вже встановленими монументами

    Сьогодні на Алеї Героїв вже стоять пам’ятники, які рідні захисників встановили власним коштом, не чекаючи будівництва меморіального комплексу. Деякі з пам’ятників у людський зріст, що вже не вписується у загальну концепцію меморіалу, та навіть, за словами рідних захисників, затуляє деякі інші могили. Відтак, загальна ідея рівності від простого солдата до офіцера, які однаково віддали життя за Україну на полі бою стирається перед бажанням рідних вшанувати пам’ять за найвищими показниками, в прямому сенсі цього слова. Демонтувати вже наявні монументи ніхто не буде. У той же час деякі родини загиблих героїв хочуть також за особисті кошти встановити пам’ятники, хоча більшість проголосувала за однакові могильні плити, щоб не відходити від загальної концепції меморіалу.

    “Я вважаю, що Меморіал повинен бути єдиний, достойний. Чесно кажучи, іще йдуть спори – є прихильники, є ті, що хочуть щось інше”, – поділився голова ГО “Родини загиблих Героїв міста Кам’янське” Олександр Самойлович.

    Меморіал – до Дня пам’яті

    Допоки між рідними загиблих ще виникають обговорення, за дорученням міського голови будівництво меморіального комплексу повинно завершитися 29 серпня, до Дня пам’яті захисників України. Тоді ж відбудеться і урочисте відкриття місця беззаперечної пам’яті та духовної шани кам’янчанам, які віддали найцінніше за нашу можливість зустрічати новий день на вільній українській землі.

    Меморіал загиблим захисникам України – проєкт місця пам’яті, який нарешті втілюють в життя у Кам’янському / Фото: МІС ТБ

    Сюжет про будівництво Меморіалу дивіться за посиланням

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити

    Юні танцюристи Камʼянського вдало завершили сезон

    Вихованці клубу спортивного танцю «Престиж» Центру позашкільної роботи та дитячої творчості Камʼянського вдало виступили на...

    Поліцейські Кам’янського затримали зловмисника, який пограбував людину з інвалідністю

    Як повідомили в Кам’янському районному управлінні поліції, підозрюваний побив потерпілого та відібрав у нього годинник....

    Як прати шкарпетки в мікрохвильовці: швидкі способи для відбілювання

    Літо – це час білих шкарпеток. Але такі шкарпетки мають один великий мінус – вони...

    Нова віха мілітарної попкультури: в Україні випустять комікси, присвячені 3-й штурмовій бригаді

    Українське видавництво UA Comix випустить комікс “Іду на штурм”, присвячений бійцям 3-ї штурмової бригади. На...

    Французька кава з морозивом: простий рецепт глясе

    Назва цього літнього кавового напою перекладається з французької як “льодяний”. Простими словами це кава з...