Мінливий лютий та рання весна: головний синоптик області про погоду на Дніпропетровщині

04 Лютого, 2024 |

 

У природи немає поганої погоди, але незважаючи на це ми щодня цікавимося прогнозом синоптиків на день чи навіть тиждень. Щодо середньомісячної температури та кількості опадів на грудень і січень, прогноз Укргідрометцентру практично справдився. А якою буде погода на лютий та коли розпочнеться весна, розповість начальник Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології Василь Гринчак.

Якщо порівняти грудень та січень з попередніми роками, можна дійти висновків, що зима у цьому й минулому році розпочалася пізно, а саме 8 та 7 січня відповідно. Грудень цьогоріч й минулого року був дощовий та на 3-4 градуси тепліше за норму. А от січень порадував снігом, хоча сніговий покрив протримався недовго. Запам’ятався нам цей місяць і різкими переходами температури від +5 до -20.

«Якщо приходить тепле вологе повітря із Атлантики чи півдня, то йде сніг із Заходу –дощ. Якщо проникає холодне арктичне повітря, тоді у нас морози. До прикладу, Сибірський антициклон, коли довгий час погода без опадів, високий тиск, сонячно і морозно. Останні декілька років холодне арктичне повітря рідко проникає на територію України. В основному йде меридіальний переніс повітряних мас. Тому в нас взимку тепло і опади йдуть переважно у вигляді дощу».

А чи вплинули різкі зміни температур на озимину? За словами Василя Гринчака, загрозливих погодних явищ для озимих культур поки що не відмічено, а січневі -20, на щастя, трималися недовго, тож і шкоди врожаю не спричинили.

«Критична температура ґрунту на глибині вузла кущіння -17(-18) градусів морозу. В області декілька днів було -20 градусів, але за рахунок снігового покриву температура на глибині вузла кущіння не опускалася до -7 та й морози тривали недовго. Друге небезпечне явище – льодяна кірка. Льодяної кірки у нас не було років 20. У грудні 2003 року були морози до -27, навіть земля потріскалася, а потім пішов дощ та станув сніг, внаслідок чого утворилася притерта льодяна кірка, яка перешкоджає доступу кисню до кореневої системи рослини. Тоді загинуло багато врожаю, а пшениці зібрали 6 кілограм з центнера, замість 35-40 кілограм».

За кліматичним параметрами лютий – місяць мінливий. Погодні хроніки зафіксували від -27 у 50-тих до +18 у 90-тих. Цілком можливі перепади температур – нічні можуть знижуватися до -20 морозу, а денні, як наприкінці лютого 2015 року, до +17-19 градусів тепла. Тоді як південні циклони можуть принести і сніг, і хуртовини.

«За прогнозом Укргідромецентру в лютому на Дніпропетровщині середньомісячна температура очікується -1,3 при нормі -2,6, тобто на градус тепліше, а кількість опадів 3-4 мм в межах норми. Опади, ожеледиця і налипання мокрого снігу можливі в останній місяць, але він не останній з точки зору проявлення погодних явищ, які притаманні і зимі, і трішки ближче до весни. Важливо, що у першій половині лютого відбувається перехід через нуль, думаю, в цьому році весна не буде винятком і буде ранньою. Також прогнозуються змішані опади у вигляді мокрого снігу та снігу, дощ і тумани, словом, лютий ще себе покаже».

Але радує з усього, що екватор зими успішно перейдено, сподіваємося, буде як у одному з творів: «Покотилися зимові сльози весняні, видно весна недалеко». А весна цього року, за прогнозами Василя Гринчака, буде ранньою, навіть раніше за календарну.

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити

В Україні запустять пілотний проєкт із навчання жінок-водійок автобусів

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України та Представництво ООН Жінки в Україні запустять пілотний...

З частинкою Парижа: олімпійські медалі цього року матимуть особливий склад

У столиці Франції, Парижі, найближчими днями пройдуть Олімпійські ігри. З 26 липня по 11 серпня ...

Кам’янські роботодавці можуть отримати компенсацію за працевлаштування людей з інвалідністю

Роботодавців міста запрошують скористатися можливістю урядової програми отримання компенсації за облаштування робочого місця для людини...

Колишня резиденція януковича “Межигір’я” знову вікрилася і змінила статус

У 2023 році Верховна Рада ухвалила закон, який зобов’язав повернути “Межигір’я” у державну власність та...

Помічниця на грядках: чим корисна харчова сода для саду й городу

Харчова сода може згодитися не лише на кухні або у побуті, але й на городі....