• UA
  • RU
  • Не лише казкарі: в Польщі знайшли книги братів Грімм, загублені під час Другої Світової війни

    Брати Якоб і Вільгельм Грімм відомі своїми казками, які увійшли в канон літератури. Проте майже все своє життя вони присвятили розвитку германської філології. Нові знахідки досі втрачених книг з їхньої приватної бібліотеки можуть допомогти дослідити їхню творчість.

    27 книг, які вважалися втраченими після Другої світової війни, були знайдені в університетській бібліотеці Університету Адама Міцкевича в Познані, йдеться в прес-релізі університету. Пошуками керували професор Еліза Пецюл-Кармінська з факультету неофілології УАМ та Рената Вільгосевич-Скутецька з університетської бібліотеки.

    "Знайдені в Університетській бібліотеці в Познані томи з приватної книгозбірні братів Грімм, які вважалися втраченими з кінця Другої світової війни, можуть зробити значний внесок у розвиток сучасного гріммознавства і, крім того, дають надію на те, що в колекції BUP є й інші предмети з приватної бібліотеки Якоба і Вільгельма, які вважалися втраченими", – пишуть дослідники у статті, опублікованій в університетському журналі "Biblioteka".

    У лютому 2023 року професори Еліза Пецюл-Кармінська та Рената Вільгосевич-Скутецька вирішили провести пошук і перевірити, чи можуть у фондах університетської бібліотеки зберігатися інші книги з книгозбірні Ґріммів, які в німецькому каталозі Людвіґа Денеке були позначені як втрачені примірники. Пошуки тривали до червня 2023 рокі досі. А тепер колекція знахідок поповнилася 27 предметами.

    Фрагменти знайдених книг Грімм / Фото: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

    У своїй статті дослідники нагадують, що брати Грімм, незважаючи на юридичну освіту, взялися за вивчення історії мови і сьогодні вважаються піонерами германської філології, не зважаючи на загальну думку суспільства, що брати були лише казкарями. Цьому вони присвятили майже всю свою діяльність, серед іншого збираючи стародруки, рукописи, книги на різну тематику і різними мовами. "Їх цікавили не стільки білі круки, скільки широкий вибір рідкісних видань з історії, літератури та культури народів, які називають індоєвропейськими", – зазначають робітники університету.

    Брати Грімм не лише збирали книги, але й працювали над ними – і з ними.

    "Грімм ставилися до своєї бібліотеки насамперед як до робочого інструменту, тому в книгах – навіть у найрідкісніших стародруках – вони залишили сліди свого уважного читання: підкреслення, анотації та позначки, іноді навіть шпилькою", – пишуть дослідники.

    Також книги, знайдені в Познані, в багатьох випадках містять позначки, зроблені рукою Якова і Вільгельма. "Підкреслюються персонажі або місця, які цікавлять дослідників, іноді виділяється довша частина тексту. На зворотній стороні вклейки Якоб часто робив покажчик виділених уривків, наприклад, зазначаючи власні імена та сторінки, на яких вони знаходяться”, – йдеться у статті дослідників.

    Фрагменти знайдених книг Грімм / Фото: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

    Як підкреслюють дослідники, ці нотатки мають велику цінність для вивчення спадщини братів Грімм, оскільки вони можуть дати уявлення про їхній метод роботи та вибір мотивів, наприклад, у казках.

    Для того, щоб дізнатися більше, зазначають вони, необхідно розпочати спільне німецько-польське дослідження з опису та упорядкування нотаток.

    Приватна бібліотечна колекція, яку Вільгельм і Якоб зібрали за 60 років творчої праці, налічувала понад 8 000 томів. Книгозбірня братів Грімм є окремим предметом вивчення в Німеччині і виставлена в Берлінській бібліотеці у вигляді, що максимально нагадує ту книгозбірню, якою користувалися Якоб і Вільгельм за життя. Каталог творів уклав Людвіг Денеке.

    Як зазначено у статті, вважається, що книги потрапили до Університетської бібліотеки в Познані у післявоєнний період в результаті воєнного та повоєнного переміщення бібліотечної колекції. Однак встановлено, що існував і другий шлях, яким деякі томи були передані з Берліна (в тому числі колекція братів Грімм) до Познані – дві книги були передані між 1898 і 1899 роками до Бібліотеки ім. Кайзера Вільгельма в Познані, яка в той час будувалася як дублікат Королівської університетської бібліотеки в Берліні. У 1919 році ці колекції перейшли до новоствореного Познанського університету, ставши основою книгозбірні Познанської університетської бібліотеки.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити