Не свято, а традиція: 22 вересня – Всесвітній день без автомобіля

22 Вересня, 2022

Сьогодні, 22 вересня, відзначається Всесвітній день без автомобіля. Про цю дату нагадали в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.

Цей захід – не свято, а радше добра традиція. Мета його – звернути увагу суспільства на забруднення повітря автомобільними викидами. Цього дня люди по всьому світу відмовляються від приватного автомобіля: ходять пішки, їздять на велосипеді, користуються громадським транспортом, кооперуються в поїздках.

Перший День без автомобіля у світі був пов’язаний з паливною кризою. У 1973 році влада Швейцарії закликала громадян відмовитися від авто на кілька днів.У 1997 році до акції долучилася Велика Британія, а ще через рік – Франція. Традиція відмовлятися на день від автомобіля так сподобалася у різних куточках світу, що до 2002 року до неї доєдналися понад тисяча міст у 35 країнах світу.

Автомобілі – найвагоміший забруднювач атмосфери. Близько 80% викидів забезпечує приватний автотранспорт, а це – альдегіди, вуглеводні, свинець, окиси азоту, вуглець, сажа. Для порівняння, частка забруднення від літаків становлять 13%, водного транспорту – 7%. Крім того, автомобілі – головне джерело шуму у містах. 60–80% шумового забруднення припадає на автотранспорт.

«Сьогодні в Україні важко уявити хоча б один день без автомобіля. Автівки необхідні нашим захисникам на фронті. Без них важко уявити логістику країни, яка дає відсіч російській агресії. Проте для чого український народ дає відсі ворогу на сході? Щоб іти в ногу разом із західною цивілізацією і обирати сталий розвиток.

У містах, де немає бойових дій, ми можемо вже робити вклад у те, щоб зменшити екологічний слід – свідомо ставитися до користування транспортом. Не стояти у заторах щоранку, а доїхати в офіс на метро. Пройтися пішки в магазин та не заводити двигун, аби проїхати кілометр. Купити велосипед! Бензин згорить, а велосипед і підтягнуті м’язи залишаться», – закликають у Міністерстві довкілля.

За приблизними підрахунками, сьогодні до Дня без автомобіля приєднуються близько 100 млн людей у 50 країнах світу.

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram