Непрошені гості: як позбутися равликів та слимаків на городі
Насамперед доведеться навести лад на ділянці. Ці молюски люблять поїдати листя і плоди рослин. Як ласощі на городі вони найчастіше обирають капусту, шпинат, салат, горох, гарбуз, кабачки і картопляне бадилля, а також огірки, помідори, моркву, полуницю, суницю і різні садові квіти.
Ненажерливі равлики можуть швидко знищити як молоду розсаду, так і дорослі рослини і позбавити вас урожаю. Причому в зоні ризику культури не тільки у відкритому ґрунті, а й у теплиці.
Перші дзвіночки
Часто з равликами можна зустрітися наживо – після дощу або рано вранці, коли краплі роси на рослинах ще не встигли висохнути. Вірна ознака того, що овочі, зелень або квіти стали жертвами слизьких шкідників – дірки і нерівні краї на листках. Молюскам під силу і зовсім з’їсти бадилля, залишивши лише голі стебла.
Зазвичай равлики виходять за їжею ночами, але завдяки захисту у вигляді панцира можуть поїдати рослини і вдень. До речі, витівки равликів і слимаків дуже схожі, і не завжди можна зрозуміти, хто зі шкідників оселився на вашій ділянці, не зустрівшись з ними "віч-на-віч". Однак методи боротьби і з тими і з іншими молюсками будуть однаковими.
Методи боротьби
Збирайте вручну виявлених равликів, це допоможе скоротити їхню кількість на ділянці. У теплиці або парнику цього заходу вже буде достатньо, оскільки молюски потрапляють туди випадково. Якщо вам шкода знищувати равликів, винесіть їх подалі за межі саду і городу, наприклад, у ліс.
Равлики люблять мешкати у високій траві і шукають затишні зарості. Намагайтеся регулярно косити газон, видаляти бур’яни та іншу непотрібну рослинність, щоб позбавити шкідників комфорту.
Підтримуйте порядок на ділянці. Прибирайте дошки, будівельні залишки та інше сміття, де може накопичуватися волога. Подібні поклади нерідко стають домівкою для равликів та інших шкідників.
Равлики не проти підкріпитися не тільки свіжою рослинністю, а й зіпсованими продуктами. Тому регулярно прибирайте з землі фрукти і ягоди, що впали.
Якщо ви підгодовуєте бездомних тварин або, наприклад, їжаків, не залишайте їжу у вуличних мисках на ніч. Равлики можуть приповзти на ділянку, щоб поласувати цим частуванням.
Якщо обраний спосіб не допоміг прогнати шкідників з першого разу, повторіть процедуру або спробуйте інший засіб.
Яєчна шкаралупа
Цей простий і бюджетний спосіб ефективно захищає рослини від набігів молюсків.
Подрібніть яєчну шкаралупу і посипте нею ґрунт навколо рослин. Таким чином ви створите перешкоду для равликів. Гострі шматочки колотимуть черевце шкідника, і він не зможе підібратися до саджанця.
Деревна зола
Цей спосіб схожий на попередній. Потрібно щедро припудрити ґрунт навколо рослин сухою деревною золою. Равликам буде неприємно рухатися по такій перешкоді, тому вони не з’їдять урожай. Щоправда, на відміну від яєчної шкаралупи, доведеться оновлювати шар золи після кожного дощу або поливу.
Гірчичний порошок
Різкий смак і аромат гірчиці відлякує молюсків і не шкодить рослинам.
Налийте в каструлю 5 л води, додайте 100 г гірчичного порошку і поставте на вогонь. Доведіть рідину до кипіння, постійно помішуючи, і варіть 30 хвилин. Зніміть ємність із плити і дайте вмісту настоятися протягом 6-8 годин.
Потім процідіть відвар через марлю, залийте в обприскувач і щедро зросіть рослини та ґрунт навколо них. Найкраще проводити процедуру рано вранці або ввечері, на заході сонця, щоб краплі розчину під впливом сонячних променів не обпекли листя.
Рослини-помічники
Черевоногі шкідники не люблять різких і пряних запахів, наприклад, часнику, розмарину, шавлії, чебрецю, майорану, лаванди, лавра, кропу, петрушки і гострого перцю. Посадіть ці рослини вздовж грядок, на клумбах або в проміжках між овочами. Так ви захистите сад і город від равликів, а заодно отримаєте врожай пряних трав, красиві квіти або гіркі перчики.