Саджаємо малину: правила посадки та догляду

Пропонуємо розібратися, як та коли краще висаджувати саджанці малини у відкритий ґрунт навесні, щоб вони всі прийнялися і в майбутньому подарували вам прекрасний врожай.

Кущі малини можна садити після закінчення заморозків, коли ґрунт досить прогрівся. Важливо не затягувати посадку, оскільки рослина повинна вкорениться до появи перших бруньок. В Україні вдалий час настає в кінці квітня або на початку травня.

Готуємося до посадки

Як відомо, малина на одному місці може рости і давати рясні врожаї не менше 10 років. Тому до питання вибору місця для посадки потрібно підійти відповідально. Ця рослина сонцелюбна, не любить протягів і скупчення холодних повітряних мас. Малина любить хороший полив, але при цьому слід уникати місць, де ґрунтові води розташовуються близько до поверхні. В таких умовах малина дає погані врожаї і може загинути. Тому слід вибрати сонячне, безвітряне місце.

Відмінно себе малинові кущики почувають у півтіні. Їх можна висаджувати вздовж парканів так, щоб більше сонечка на кущі потрапляло саме в післяобідній час. При цьому відстань від паркану має бути мінімум близько 50 см.

Посадка малини / Фото: з мережі

Якщо ж Ви хочете посадити малину в кілька рядів, слід залишити між рядами не менше 1,5-2 метрів. Це створить Вам зручності при підв’язці кущів і зборі врожаю, при прополюванні від бур’янів. В рядку слід висаджувати саджанці малини на відстані один від одного 30-40 см.

Догляд за малиною

Малина – рослина досить невибаглива, але при хорошому та дбайливому догляді буде радувати своїх господарів смачною і великою ягодою. Щоб отримувати рясний урожай малини, слід її вчасно підгодовувати, поливати і правильно проводити обрізку. Підживлення малини проводять щорічно восени, вносять з розрахунком 2-3 відра гною або перегною на один кущ, додавши при цьому сечовину або селітру. Якщо пагони ростуть слабо, слід навесні вести органічну "бовтанку" під кожен кущ. Зробити її можна в такий спосіб: на 1 відро води (10 л) додаємо 1 лопату коров’ячого посліду + 5 г селітри або сечовини.

При догляді за малиною не варто забувати і про розпушуванні ґрунту. Цю процедуру слід проводити дуже акуратно, не глибше ніж 10 см, так як у малини коренева система розміщена поверхнево. Рихлять землю зазвичай після того, як були внесені добрива. Міжряддя так само слід розпушувати і прополювати. Їх можна замульчувати соломою, це сповільнить зростання бур’янів.

Полив повинен бути обов’язковим, особливо в посушливі періоди. Засуха може привести до здрібніння ягоди, або взагалі до втрати врожаю. Потрібно стежити, щоб ґрунт під кущами малини був завжди злегка вологим. Особливо слід приділити увагу поливу восени тому, як саме в цей період формуються пагони росту.

Обрізка малини / Фото: з мережі

Обрізку малини проводять восени, найкраще відразу після збору врожаю. У літніх сортів малини, які плодоносять на дворічних пагонах, поводять обрізку тільки тих пагонів, що вже дали плоди. Обрізають їх під самий корінь, не залишаючи пеньків. Решта однорічних пагонів пригинають до землі на зимівлю. Навесні ці однорічні пагони обрізають на 15-20 см. Це дозволить краще розвиватися боковим гілочках, що позитивно позначиться на якості врожаю. Літню малину слід підв’язувати на шпалеру, так як її пагони часто виростають до двох метрів. Це так само полегшить догляд за кущами малини і збір врожаю.

Надалі потрібно добре поливати малину, підживлювати. Необхідно підбирати комплексний склад з азотовмісними речовинами. Вони допоможуть рослині швидко рости і сприяють утворенню зав’язі. Також, можна використовувати варіант окремих добрив в процентному співвідношенні. Це може бути перегній (курячий послід, коров’як) і фосфорно-калійні добрива (суперфосфат сірчистого калію).

Обробка захисними розчинами є обов’язковою умовою. Важливо проводити процедуру до розпускання бруньок, але після обрізки і очищення від сміття. Перед обприскуванням слід розпушити грунт у пристовбурних кругах і добре обробити крони куща. Як розчин можна застосовувати 1% бордоську рідину. Препарат Агролікар, Профі Плюс і Чистофлор захистить малину від антракнозу. Від різних комах на зразок стебловиї мухи, павутинного кліща або малинового жука можна використовувати Фітоверм, Карбофос або 1% -ную колоїдну сірку.

Малина дуже любить вологу, але водночас може болісно реагувати на перезволоження.

Щоб мінімізувати трудовитрати при поливанні, можна зробити вздовж ряду канаву і прокласти в цей жолоб крапельну стрічку. Якщо ви поливаєте малину з відра, воду теж краще лити в канаву, а не під коріння.

Гарних та смачних вам врожаїв!

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити