Скрипки Страдіварі, старовинні козацькі сокири і унікальну вазу віком понад 7 тисяч років намагались цього року незаконно вивезти за кордон України
14 листопада відзначається Міжнародний день боротьби з незаконним обігом культурних цінностей.
Це досить "молоде" свято. Уперше ЮНЕСКО оголосила 14 листопада Міжнародним днем боротьби з незаконним обігом культурних цінностей на своїй 40-й Генеральній конференції у 2019 році. Це було зроблено з метою привернути більше уваги до цього злочину і способів боротьби з ним. Адже за даними Інтерполу, незаконний обіг культурних цінностей є одним з найбільших нелегальних бізнесів, який можна порівняти за розмірами з торгівлею зброєю та наркотиками, а його об’єм сягає 6 мільярдів доларів на рік.
Археологічна і культурна спадщина України знана всьому світу. Тому чимало ділків намагаються "нагріти руки", вивозячи за межі країни предмети старовини. На кордоні митники вилучають у таких "підприємців" чимало самих різноманітних дійсно унікальних речей, які мають велику культурну і історичну цінність і коштують на чорних ринках чималих грошей.
Ми зібрали самі "гучні" цьогорічні випадки вилучення на кордоні культурних цінностей.
Першим у цьому році перевірити уважність українських митників одразу після новорічних свят вирішив мешканець Дніпропетровщини, який у трьох посилках намагався відправити до США старовинні сокири без топорища часів козацької доби та Київської Русі. Проте незаконний вантаж виявили й вилучили київські митники.
Експерти визначили, що виявлені предмети — автентичні старовинні сокири з кричного заліза і мають археологічне походження. зварювання з використанням технологій доіндустріального періоду.
Найбільша з виявлених сокир, довжиною 20,5 см, має визначено проставлене майстрове клеймо. Ця сокир під умовною назвою “горбач” має вік – XVI-початок XVII ст. Наші предки використовували цю важку робочу сокиру для рубки лісу та теслярських робіт. Дві менших сокири експерти визначили як робочі, теслярські сокири доби Київської Русі X-XIII ст.. Проте судячи з їх конструкції – подовжений вирізний обух та відтягнуте донизу лезо, ймовірно, їх могли використовувати також, як бойову зброю.
Двічі протягом 2024 року за кордон намагалися вивезти унікальні скрипки роботи відомого італійського майстра Антоніо Страдіварі. Першу скрипку українські прикордонники виявили у травні на пункті пропуску з Румунією. Старовинний музичний інструмент маркований "Antonius Stradiuarius Cremomentis Faciebad Anno 1713" було сховано у багажнику автівки.
Другу скрипку, марковану як Antonius Stradiuarius Cremomentis Faciebad Anno 1728, також у багажнику автомобіля правоохоронці знайшли у вересні на пункті пропуску "Краківець" на кордоні з Польщею.
В обох випадках ніяких дозвільних документів на вивезення за кордон цих музичних інструментів прикордонникам не пред’являли.Скрипки були вилучені представниками митниці та передані на експертизу.
Цікаво, що торік митники спільно з прикордонниками також двічі завадили вивезенню з України скрипок Страдіварі. Проте минулого року ці обидва випадки сталися на Одещині.
У квітні у пункті пропуску “Могилів-Подільський”, розташованому на кордоні з Молдовою, прикордонники виявили у салоні автомобіля громадянина Молдови справжній клад. Гість нашої країни незаконно намагався вивезти 98 денаріїв, монет Стародавнього Риму, яким може бути понад 2000 років.
У травні незвично великий улов випав на долю чернівецьких митників, які запобігли вивезенню за кордон 239 ювілейних радянських медалей, свідоцтв до них та орденського знаку. Їх з країни намагався незаконно вивезти водій автобуса, який слідував з України до Туреччини, в службових справах.
У серпні вкотре відзначились київські митники, які не дозволили переправити за кордон стародавню трипільську вазу, якій орієнтовно 7 тисяч років
Цю унікальну вазу намагалася посилкою відправити до Швейцарії жителька Київщини. За супровідними документами, у посилці повинні були знаходитись одяг та подарунок. Проте під час контролю митники виявили у посилці керамічний виріб з очевидними ознаками старовини. Він був вилучений та направлений на експертизу до Національного музею історії України, де експерти підтвердили, що ця ваза є культурною цінністю.
У жовні Київські митники знайшли у посилці, яка прямувала до США, зуб кашалота, що знаходиться під захистом Вашингтонської Конвенції CITES. Цією Конвенцією зокрема передбачено, що для експорту будь-якої тварини чи рослини, живої або мертвої та будь-якої легко впізнаваної частини чи похідного від неї, необхідно попередньо отримати дозвіл. Проте на момент здійснення митного контролю такі документи до митниці не надавались.
Експерти Національного науково-природничого музею НАН України підтвердили його природне походження і припустили, що зуб кашалота потрапив до України у період активної діяльності Одеської китобійної флотилії. Предмет оформлений як аматорський сувенір на відполіровану поверхню якого нанесено малюнок – вид на військовий корабель в Севастопольській бухті. З огляду на це даний зуб має певну наукову, музейну та освітню цінність.
Також у жовтні мешканець Закарпаття на своєму автомобілі намагався вивезти з України до Словаччини два старовинних самовари, датовані 19 століттям. Самовари виявили прикордонники Чопського загону. Оскільки водій не зміг надати документ, який би підтверджував, що вони не мають культурної цінності, самовари було вилучено співробітниками митниці.