• UA
  • RU
  • Теплоситуація: чи вистачить взагалі газу, тепла та електроенергії на опалювальний сезон 2024-2025

    23 Травня, 2024

    На цей раз ми вирішили розповісти нашим читачам про ситуацію в країні із газом та опалюванням. Чи будуть підвищені тарифи? Чи чекати на блекаути цієї зими? Та чи вистачить взагалі газу, тепла та електроенергії на опалювальний сезон 2024-2025? На всі ці питання ви знайдете відповідь нижче.

    Почнемо з того, про що всі і так знають. А саме, про те, через що, а точніше через кого, вище зазначені питання взагалі постали перед мешканцями міста та всієї держави.

    Удари по цивільній та критичній інфраструктурі з боку російської федерації вимушують простих громадян поступатися комфортом, речами першої необхідності та навіть теплом.

    До ударів по ТЕЦ, ГЕС та навіть АЕС долучилися також і удари по газопроводам та сховищам. Наймасовіші з них це:

    • вночі 24 квітня 2024 року рф обстріляла Харків ракетами С-300. Внаслідок ворожої атаки у місті було пошкоджено газопровід;
    • 23 січня 2024 року рф також обстріляла Харків, одна з ракет пошкодила газопровід;
    • 24 березня 2024 року окупантами було обстріляно сховище газу на Львівщині;
    • 11 квітня 2024 року військо рф атакувало два підземні сховища газу (ПСГ) України;
    • 7 лютого 2024 у Миколаєві через масований удар російських військ було пошкоджено два газопроводи.

    Чи підвищаться тарифи на газ для кам’янчан?

    Після завершення опалювального сезону, у квітні 2024 року у Нафтогазі ухвалили рішення про продовження дії тарифного плану “Фіксований” ще на один рік, в рамках мораторію на підвищення цін.

    З огляду на це, влітку кубометр газу для клієнтів компанії (частка у 98% від ринку) надалі коштуватиме 7,96 гривні (разом з ПДВ).

    Період дії тарифу — з 1 травня 2024 року до 30 квітня 2025 року включно.

    “Нафтогаз діє у національних інтересах. В умовах війни та складної ситуації в економіці ми маємо підтримати українців”, — наголосили в Нафтогазі.

    Варто зауважити, що ціни на природний газ у різних постачальників коливатимуться в межах від 7,7 за кубометр до 9,9 гривні. Компанії також вирішили не змінювати ціни на блакитне паливо до кінця квітня 2025 року. Вартість від постачальників буде надалі така:

    • “ЕРУ Людям” — у 7,7 гривні за куб.м;
    • “Енерджі трейд груп” — 7,799 гривні за куб.м;
    • “Тернопільоблгаз збут” — 7,96 гривні за куб.м;
    • “Прикарпатенерготрейд” — 7,98 гривні за куб.м;
    • “Полтавагаз збут” — 7,99 гривні за куб.м;
    • “Галнафтогаз” ПП “Окко контракт” — 7,99 гривні за куб.м;
    • “Львівенергозбут” — 8,2 гривні за куб.м;
    • “Київські енергетичні послуги” (YASNO) — 8,46 гривні за куб.м;
    • “Дніпровські енергетичні послуги” (YASNO) — 8,46 гривні за куб.м;
    • “Асканія енерджі” — 9,95 гривні за куб.м;
    • “Рітейл Сервіс” ТМ “СвітлоГаз” — 9,99 гривні за куб.м.
    Теплоситуація: чи вистачить взагалі газу, тепла та електроенергії на опалювальний сезон 2024-2025 / Фото: з мережі

    Таким чином, влітку 2024 року ціна газу для побутових споживачів, які користуються послугами Нафтогазу, залишатиметься на рівні 7,96 грн/кубометр. Ціни на газ у решти постачальників будуть в межах від 7,7 грн за кубометр до 9,90 грн.

    Що буде з тарифами за опалення?

    Ще з 19 серпня 2022 року набрав чинності Закон № 2479-IX “Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування”, який встановлює тимчасову заборону на збільшення ряду тарифів, включаючи такі:

    • розподіл природного газу;
    • виробництво, транспортування та постачання теплової енергії;
    • послуги надання гарячої води.

    Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що тарифи на теплову енергію та гарячу воду залишаться незмінними:

    “Такі тарифи, як на тепло, на гарячу воду, я переконаний, до кінця війни, до кінця воєнних дій в Україні не потрібно покладати на людей додатковим тягарем”.

    Теплоситуація: чи вистачить взагалі газу, тепла та електроенергії на опалювальний сезон 2024-2025 / Фото: з мережі

    Чи плануються відключення світла цієї зими?

    Сергій Коваленко, гендиректор YASNO висловив свої думки щодо можливості повного відключення енергопостачання в Україні та поточної ситуації з енергетичними системами:

    “Мені здається, що повний блекаут в Україні теоретично можливий. Чому можливо? Тому що, якщо в кожну підстанцію, у кожен генераційний об’єкт запустити 100 ракет і вони всі потраплять, то, звичайно, це можливо. Теоретично. На мою думку, реалістично – повного блекауту в Україні досягти майже неможливо”.

    Проте, після атак на енергетичні об’єкти у Харкові та Дніпропетровську ситуація стала складнішою. У квітні і травні, коли споживання енергії низьке, вже спостерігається дефіцит, особливо в ранкові і вечірні години.

    Коваленко каже, що це викликає занепокоєння, враховуючи, що це два з “найтихіших” місяців на рік:

    “По-перше, це квітень і травень. Такі два місяці за весь рік, у якому споживання максимально низьке. Тобто, у нас тепло, у нас довгий світловий день і у нас ще не настала спека, коли включаються всі кондиціонери. Тобто, ми повинні розуміти, що навіть на низькому споживанні ми вже маємо дефіцит.”

    Таким чином, ситуація залишається напруженою і необхідно вжити заходів для забезпечення стабільності енергопостачання, особливо в умовах воєнних дій.

    Що стосується можливих відключень

    Як розповів енергетичний експерт Геннадій Рябцев, на сьогодні окремі підприємства в Україні обмежують в енергоспоживанні. Втім, це лімітування, а не повноцінне відключення світла:

    Геннадій Рябцев. Експерт з енергетичних питань коментує: “Ситуація є складною, але контрольованою. Тобто, немає якихось підстав для того, щоб говорити про те, що споживачів не в змозі забезпечити електроенергією. Єдине, що у випадку збільшення споживання, можливе обмеження. А далі все залежатиме від того, наскільки швидко енергетики будуть відновлювати пошкоджені об’єкти.”

    Крім того, залежатиме це ще й від того, наскільки швидко будуть забезпечувати основне енергоспоживання для окремих населених пунктів, територіальних громад, промислових підприємств, тощо. Рябцев зауважує, що це зараз найперше, що потрібно зробити до початку опалювального сезону.

    Якою буде ситуація взимку

    Експерт наголошує на тому, що взимку можна нічого поганого не чекати, якщо готуватися ще влітку.

    “Якщо громадяни вимагатимуть від органів місцевого самоврядування, від керівництва територіальних громад, забезпечити їх, як споживачів, автономним живленням від малих електростанцій, які мають бути встановлені в цьому регіоні, то тоді жодних проблем з енергопостачанням не буде”, – каже він.

    Утім, якщо енергетики не зможуть відновити все пошкоджене до початку опалювального сезону, то громадяни можуть залишитися без електроенергії.

    Важливо, основні дії, які мають бути забезпечені в рамках міжсезонної компанії – це створення мережі малих електростанцій. Адже сподіватися на відновлення великих електростанцій немає жодного сенсу – там нема чого відновлювати. Головне завдання зараз – це децентралізація, розукрупнення енергетики. Тому що немає гарантій, що росіяни не продовжуватимуть атаки на енергетичну інфраструктуру, наголошує Рябцев.

    Що таке “розукрупнення енергетики”, це замість мережі з десятка великих електростанцій створення 300 – 400 малих станцій, потужністю від 5 до 30 мегаватів кожна.

    Теплоситуація: чи вистачить взагалі газу, тепла та електроенергії на опалювальний сезон 2024-2025 / Фото: з мережі

    Що кажуть в Міненерго

    Збитки після атак на енергетичні об’єкти за останні місяці суттєві. Йдеться про понад 1 мільярд доларів. А з урахуванням майбутніх обстрілів росіян по українській енергосистемі – сума збитків може зрости ще більше.

    Під час ефіру телемарафону міністр енергетики Герман Галущенко зауважив, що Україна вже втратила близько 8 гігаватів потужності в системі.

    Зауважте! Якби це відбулося в будь-якій іншій країні, каже міністр енергетики, був би вже тотальний блекаут.

    Таким чином, втримати систему без обмежень буде важко. Особливо це стосується зими.

    “Треба також враховувати, що ми нині фіксуємо ситуацію станом на зараз, а ситуацію до зими з урахуванням наступних обстрілів або їх впливу на систему важко передбачити. Але очевидно, що буде ще додатковий негативний вплив на систему. Тому ситуація буде складна”, – каже Герман Галущенко.

    Зверніть увагу, труднощі з енергопостачанням можуть бути не тільки взимку, але й цього літа. Втім балансувати систему у цей період року допомагають відновлювальні джерела енергії, як-от сонячні електростанції.

    Чи вистачить Україні ресурсів?

    Уряд створив Штаб підготовки до опалювального сезону, 8 травня Кабінет міністрів створив Штаб підготовки до наступного опалювального сезону. До його складу увійшли працівники ключових міністерств та відомств, народні депутати та представники громад. Штаб координуватиме всі роботи з подолання наслідків російського енергетичного терору, модернізації та адаптації паливно-енергетичного комплексу до нових викликів.

    “Зробимо усе, щоб наступної осені та взимку в оселях усіх українців було світло і тепло, а підприємства мали доступ до електропостачання”, — заявив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

    Міністр енергетики Герман Галущенко на засіданні координаційної групи G7+ заявив, що одночасно з ремонтами, Україна планує нарощувати потужності генерації. “Це питання нашого виживання наступної зими”,  — зазначив міністр.

    Галущенко звернувся до учасників засідання з пропозицією розглянути можливості передачі Україні вживаного енергетичного обладнання, адже виробництво нового потребує часу, а потреба у відновленні термінова.

    За прогнозами НБУ — дефіцит електроенергії становитиме 5–7%. То чи зможе Україна повністю відновитися до зими? На думку фахівців — однозначно ні. За словами Михайла Гончара, експерта з міжнародних енергетичних та безпекових відносин, запас потужностей генерації електроенергії зараз значно менший, за необхідний для безпроблемного проходження 2024-2025 року.

    “Окрім того, ми ж ще не можемо знати, які ще можуть бути ураження. А те, що атаки можуть мати місце, сумніву ні в кого немає”, — пояснив Гончар.

    Навіть за прогнозами Національного банку України, дефіцит електроенергії становитиме 5–7% протягом ІІ–IV кварталів 2024 року. Це з урахуванням імпорту та частковим відновленням та встановленням нових генерувальних потужностей.

    Інтегрована система допоможе, але не врятує. Чи варто сподіватись на інтегровану енергетичну європейську систему, яка нині допомагає Україні пережити пікові навантаження, постачаючи сюди електроенергію? На думку Гончара, її може виявитися недостатньо.

    “Ми не знаємо, яким буде пік споживання, оскільки це залежить від погодних умов. І від того, що в нас залишиться чи відновиться. Але якщо у нас виникне хронічний дефіцит потужностей, то нічого іншого не залишиться, як обмежувати споживання електроенергії, що робиться шляхом саме віялових відключень”, — пояснює Гончар.

    Європейська сторона і зараз постійно допомагає Україні і готується допомагати й надалі.

    “Єдине треба пам’ятати, що нам доведеться платити європейську ціну за електроенергію, яку ми будемо купувати. Енергія не буде безкоштовною у нас”, — наголосила Олена Павленко, директорка аналітичного центру “Діксі груп” та засновниця сайту UA Energy. Крім того, дефіцит у пікові моменти може бути суттєвим. Україна спроможна імпортувати до 2 ГВт, а дефіцит у 2023 році під час обстрілів становив 4 ГВт.

    Фахівці радять кожному українцю вже починати готуватися до наступного зимового сезону, а також економити електроенергію. Щоб уникнути відключень у будинках, не варто вмикати потужні електроприлади у пікові години: з 7:00 до 10:00 та з 17:00 до 22:00.

    Автор: Максим Бурхан.

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити

    У Кам’янському районі чоловік забив свого знайомого цеглиною

    6 червня до поліції повідомили, що у Жовтих Водах до лікарняного закладу з вулиці доставили...

    Міський голова Андрій Білоусов зустрівся з настоятелем Кам’янської парафії Преображення Господнього УГКЦ отцем Ігорем Пагуличем

    Обговорювалась подальшу допомогу для будівництва храму Преображення Господнього УГКЦ. Роботи планують завершити цієї осені. Храм...

    Вічний політ: десять років тому російськими бойовиками було збито український літак Іл-76

    Сьогодні минає десять років відтоді, як у небі над Луганщиною бойовики збили український Іл-76. Із...

    Небезпечні «м’ячики»: що відомо про кулькові бомби росіян

    Ворог дистанційно мінує українську землю кульковими осколковими бомбами ШОАБ-0,5. Такі авіабомби застосовуються російською авіацією, —...

    16 червня, який сьогодні день, яке церковне свято, чого не можна робити

    16 червня в Україні День батька. Віряни вшановують пам’ять чудотворця Тихона Аматунтського. Іменини святкують Костянтин...