Творчість під обстрілами: сучасні книжки, що написані на фронті
Війна триває уже 10 років. Все горе, випробування та героїзм, які довелося побачити українцям під час російської агресії, сучасні поети та письменники документують у літературних творах воєнної тематики. Ці твори написані в окопах під ворожими кулями, а сторінки – просочені кров’ю наших захисників. Більшість із цих книг стануть безцінним спадком для нащадків, адже розповідають про цю жорстоку війну.
Валерій Пузік "З любов’ю – тато"
Валерій захищає Україну з 2015 року. Воєнний досвід і спогади про події часів АТО зафіксував у художніх книжках і сценаріях. Під час широкомасштабного вторгнення написав книжку "З любов’ю – тато", де намагається пояснити сину, а заодно собі й усім навколо, чому батьки не поруч, коли триває війна. Це книжка про глибокі філософські роздуми людини, яка опинилась на нулі. А ще Валерій Пузік малює картини на кришках ящиків з-під боєприпасів.
Артем Полежака "Стіхі о жизні"
Полежака – автор сатиричних та іронічних віршів про все на світі. Спочатку він виступав перед військовими, волонтерив, а згодом сам став солдатом. Навіть в окопах він не втрачає почуття гумору й сатири та продовжує писати веселі, а часом викривальні тексти про те, що бачить довкола. А ще кажуть, що премію "Золотий ліфон" створили заради нього.
Саша Буль "Плющ"
Сашу більше знають як співака та музиканта. У 2021 році вийшла його перша книжка – роман "Плющ", написаний у жанрі фантастики. Це постапокаліптична історія, вестерн із нотками трилеру й захоплива одіссея. З початком широкомасштабного вторгнення Саша Буль у ЗСУ й зараз продовжує захищати Україну.
Андрій Гудима "69 спецій для серця"
Андрій не встиг побачити друком свою книжку, бо загинув на війні 2 липня 2023 року. Він був шеф-кухарем і художником, а з виходом книжки "69 спецій для серця" – також письменником. Андрій із любов’ю і ніжністю описав секрети вибору й застосування спецій, порівнював їх із почуттями, жартував. Це книжка про велику любов до життя та спроба знайти свою неповторну спецію для серця.
Ярина Чорногуз "[dasein: оборона присутності]"
Молода авторка претендує цьогоріч на премію Тapaca Шевченка за свою поетичну збірку, написану на війні, "[dasein: оборона присутності]". Це книжка про воєнну буденність: прощання з побратимами, які йдуть у бій з упевненістю, що не повернуться, межові стани під час обстрілів, терикони Донеччини. Вона про Сіверський Донець – річку, що розділяє своїх від чужих, стає ворогом і другом, а ще – Стіксом, який забирає солдатів у царство мертвих.
Артем Чапай "The Ukraine"
Справжнє прізвище Артема – Водяний, воно і стало його позивним у ЗСУ. Хоча письменник жартує, що його так називають, бо він п’є багато води. А його справжнє ім’я Антон. Найвідоміша книжка Чапая "The Ukraine" – назва зі спеціально неправильно вжитим артиклем the, який вказує на ту Україну, що її знають зсередини. The – про незручність, пошуки обличчя своєї держави в нескінченних розмовах і майже репортажну оповідь.
Артем Чех "Точка нуль"
Артем воював на Донбасі ще у 2015-2016 роках, а з початком широкомасштабного вторгнення знову повернувся до лав ЗСУ. У книжках "Район Д" і "Хто ти такий?" Чех розповідає про своє дитинство: спочатку – у Черкасах, а згодом – у Києві. "Точка нуль" теж автобіографічна, але йдеться в ній про 10 місяців пекла, яке щодня переживають військові "на нулі". Під час запеклих боїв у Бахмуті Чех дивом залишився живим, а зараз продовжує службу. Його дружина – письменниця й режисерка Ірина Цілик екранізувала роман "Хто ти такий?". Стрічка "Я і Фелікс" незабаром вийде в український прокат.
Максим Кривцов "Вірші з бійниці"
Максим загинув 7 січня 2024 року, а за пів року до цього вийшла його дебютна поетична книжка "Вірші з бійниці". Світлий, усміхнений і добродушний у житті, він був зовсім іншим у поезії. Його вірші – про смерть і передчуття фатуму. За день до загибелі Макс запитав у своєму Facebook "Пограємо в гру?", мовляв, пишіть номер сторінки, а я вам – рядки з поезії, але "тільки хай це буде не ворожіння, 60 90% віршів тут про смерть".
Артур Дронь "Тут були ми"
23-річний поет пішов на війну добровольцем із початком широкомасштабного вторгнення. У грудні 2023 року вийшла друга поетична книжка Артура, яку він написав уже у війську. "Тут були ми" – напрочуд світла поетична збірка, сповнена добра й вдячності всім, хто був і залишається поруч. Вірші Артура перекладають іноземними мовами, а минулого року прем’єр-міністерка Італії процитувала рядки з поезії Артура.
Низький уклін нашим захисникам!