Внаслідок стресу і травм в Україні зросла кількість передчасних пологів
Війна в Україні регулярно завдає значних збитків системі охорони здоров’я нашої держави: руйнування інфраструктури та розрив ланцюгів постачання призвели до того, що медична допомога стала недоступною для багатьох жінок та дівчат. За останні два роки Всесвітня організація охорони здоровʼя повідомила про понад 1300 атак на медичні заклади. В Україні показники передчасних пологів внаслідок стресу та травм зросли з початку повномасштабного вторгнення, у 2023 році було зафіксовано понад 14 780 передчасних пологів. У відповідь на цю проблему організовано роботу мобільних гінекологічних клінік в Україні, які надають консультації у віддалених місцевостях, де ускладнений доступ до медичних послуг. За рік роботи мобільними клініками було надано 134 800 консультацій.
21 березня у Києві відбулась офіційна передача двох мобільних гінекологічних клінік UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, які працюватимуть на територіях Донецької та Херсонської областей.
У такій мобільній гінекологічній клініці жінкам зможуть провести безоплатний повноцінний гінекологічний огляд, зробити УЗД, надати консультацію і психологічну підтримку, тестування на ВІЛ та інфекції, які передаються статевим шляхом. Крім того, ці клініки обладнані усім необхідним для проведення пологів.
За статистикою, медичні фахівці мобільних гінекологічних бригад UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, за час своєї роботи надали послуги понад 111 000 пацієнтам, а 70 відсотків діагнозів були поставлені лікарями мобільних бригад вперше.
"Дуже важливою є підтримка жінок та дівчат, які звертаються до UNFPA по допомогу. Усі вони повинні мати доступ до якісної медичної допомоги в галузі сексуального та репродуктивного здоровʼя, не залежно від їх матеріального стану чи місця проживання", – зазначила Флоренс Бауер, регіональна директорка UNFPA у Східній Європі та Центральній Азії, під час заходу.
Передані два авто будуть надавати допомогу в Донецькій та Херсонській областях у складі мобільних гінекологічних бригад. Закупівля автомобілів стала можливою за підтримки урядів Швеції та Норвегії.
"У нас в Херсонській області велика частина місцевості та логістики зруйнована, щоб отримати допомогу і доїхати на консультацію з питань сексуального та репродуктивного здоровʼя, жінки та дівчата витрачають дуже багато ресурсів. Тепер завдяки мобільній гінекологічній клініці ми зможемо разом з медичними профільними спеціалістами надавати медичні консультації пацієнткам безпосередньо у регіонах, де вони проживають", — зауважила Світлана Куліч, директорка КНП "Херсонський міський перинатальний центр II рівня ім. З. С. Клименко".