ЮНЕСКО планує допомагати з археологічними дослідженнями на територіях, які постраждали внаслідок підриву Каховської ГЕС

08 Серпня, 2024 |

5 серпня у Міністерстві культури та інформаційної політики України (МКІП) відбулася важлива зустріч за участю представників Міністерства культури, бюро ЮНЕСКО в Україні, Інституту археології України та Національного заповідника "Хортиця". Основною темою обговорення стало проведення археологічних досліджень на територіях, що постраждали після знищення греблі Каховської ГЕС російськими військами 6 червня 2023 року.

Ситуація щодо археологічних досліджень на таких територіях, ускладнена через тимчасову окупацію частини Херсонщини та постійні обстріли. Попри це українські археологи разом з військовими та органами влади всіх рівнів роблять усе можливе для порятунку вцілілих артефактів. Інститут археології НАН в рамках моніторигу дослідив 836 археологічних пам’яток на загальній площі 6667,08 кв. м, серед них в Миколаївській області3204 кв. м.

К’яра Децці Бардескі / Фото : МКІП

"Ми готові надавати всебічну підтримку, зокрема щодо того, аби сприяти співпраці між органами влади та різними організаціями, також підтримувати цей процес логістично та організаційно", – сказала Голова бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі.

Вона також зазначила, що ЮНЕСКО має доступ до супутникових зображень, що додатково допоможе моніторити ситуацію на об’єктах на окупованих територіях. Це сприятиме координації археологічних досліджень та ефективному виявленню пошкоджень культурних пам’яток. А директор Інституту археології НАН України Віктор Чабай підкреслив важливість запобігання пограбуванню територій, які стали доступними після знищення росіянами дамби Каховської ГЕС. З огляду на безпекові міркування, необхідно докладати максимальних зусиль для захисту цих територій.
Зустріч представників МКІП, ЮНЕСКО, Інституту археології України та Національного заповідника "Хортиця" / Фото : МКІП
Також представники ЮНЕСКО готові провести тренінги для українських археологів та спеціалістів з культурної спадщини щодо уніфікованих методик фіксації пошкоджень, що виникли внаслідок незаконного обігу культурних цінностей. Це допоможе стандартизувати процес документування та полегшить подальшу роботу зі збереження культурної спадщини.

Нагадаємо, що греблі є об’єктами, які захищені законами воєнного часу та Женевською конвенцією. Їх руйнування вважається тяжким військовим злочином. Після знищення росіянами греблі Каховської ГЕС 6 червня 2023 року, сотні пам’яток археології та історії опинилися в зоні ризику. Такі дії окупантів є черговою спробою нищення української ідентичності.

Раніше ми писали: Вербове море: вчений розповів про зміни на території колишнього Каховського водосховища  та Майбутнє без ГЕС: як відроджується Великий Луг

 

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити

Міський голова Андрій Білоусов провів черговий прийом громадян

Очільник міста розглянув звернення, більша частина яких стосувалася сфери житлово-комунального господарства, надання матеріальної та соціальної...

Піротехніки ДСНС Дніпропетровщини підірвалися на боєприпасі: є загиблий

Під час проведення робіт з розмінування на території Сумщини сталася детонація боєприпасу. Внаслідок цього один...

22 рази лунав український гімн на Паралімпіаді-2024

8 вересня завершилися Паралімпійські Ігри-2024 у Парижі. Українська збірна виступила на змаганнях тріумфально, виборовши 82...

Кам’янчани в Інстаграм: осінні будні містян (фото)

Початок вересня потішив кам’янчан приємною теплою погодою, коли літня атмосфера повільно вивільнюється з повітря. Такий...

У підручнику з української мови 2024 року зобразили карту України без Криму

У підручнику, який був затверджений Міністерством освіти і науки України та виданий у 2024 році,...