Жахливі наслідки війни: з чого починалися Паралімпійські ігри
Для звичайних спортсменів спорт – це важлива частина життя, але після закінчення кар’єри багато хто з них стає телеведучими, політиками, бізнесменами. А для людей з обмеженими можливостями спорт – це навпаки, один із небагатьох способів заявити про себе публічно, реалізуватися в планетарному масштабі.
А починалося все 1888 року, коли в Берліні створили перший у світі спортклуб для людей з обмеженим слухом. У 1924-му в Парижі провели змагання, названі "Олімпійськими іграми для глухих". У програмі були– плавання, футбол, стрільба, легка атлетика, велоспорт.
Потім на змаганнях з’являлися нечисленні випадки героїчної витримки після ампутації, перенесених хвороб і досягнення після цього успіхів на спортивній арені.
Але це все поодинокі приклади мужності. Масовим паралімпійський спорт почав ставати внаслідок Другої світової війни, що призвела до довічної інвалідності мільйонів людей по всьому світу. Багато з них були сильними духом військовими. Уряди країн-союзниць, таких як Велика Британія, США, могли дозволити ветеранам просто спочивати на лаврах, але вчорашні герої хотіли відчувати повноту життя і йти вперед. Допоміг їм у цьому єврейський невролог Людвіг Гуттман, який у 1939 році втік із нацистської Німеччини. Він вважав введення спорту в режим реабілітації найкращою мотивацією для повернення інвалідів до лав психологічно здорових людей.
Все почалося зі спортивних змагань на візках між пацієнтами з травмами спинного мозку. Благо керівництво госпіталю в англійському Сток-Мандевілі вітало новаторство лікаря. Спочатку змагалися між палатами та сусідніми госпіталями. 29 липня 1948 року відбулися перші Сток-Мандевільські ігри, які зовсім невипадково збіглися з XIV Олімпіадою в Лондоні, плануючи змагання, Гуттман прагнув привернути увагу преси до дійства. У стартах взяли участь лише 14 чоловіків і 2 жінки. Зупинилися на одному виді спорту – стрільбі з лука. Адже в цій дисципліні люди з паралізованими ногами в перспективі могли змагатися зі здоровими на рівних.
Намагаючись заохотити своїх пацієнтів брати участь у національних заходах, Гуттманн використовував термін "Ігри людей з параплегією", які стали відомі як "Паралімпійські ігри".
Його бачення міжнародних ігор, як рівня самих Олімпійських ігор, було реалізовано в 1960 році, коли Міжнародні Сток-Мандевільські ігри проводилися разом з офіційними літніми Олімпійськими іграми 1960 року в Римі.
Україна на Паралімпійських іграх
Ідея проведення зимової Паралімпіади в Україні виникла ще в 1993 році, коли відбувалося становлення системи спорту інвалідів: на Паралімпіаді 1994 року в Ліліхаммері представники Національного комітету спорту інвалідів України вперше познайомилися із зимовими видами спорту та їх особливостями, а також з міжнародною паралімпійською спільнотою, яка на той час познайомилися з міжнародною паралімпійською спільнотою, яка вже мала досвід у цій сфері.
А дебют українстких спортсменів відбувся уже 1996 на літніх іграх і відтоді Україна не пропустила участь у жодних Паралімпіських іграх.
За свою історію паралімпійська збірна України завоювала загалом 613 медалі: 472 на літніх і 141 на зимових.
На останніх літніх іграх українські спортсмени посіли 5-е місце за кількістю нагород і 6-е – у загальнокомандному заліку.
А на іграх 2022 року у Пекіні українська команда досягла небаченого тріумфу, наша паралімпійці зайняли 2-е місце у загальнокомандному заліку, здобувши найбільшу кількість нагород на зимових іграх за всю історію незалежної України. Та слід зазначити, що ці ігри для паралімпійців проходили у березні 2022 року, а тим часом в Україні вже йшла війна і наші паралімпійці використовували ігри в Пекіні для інформування світу про російську агресію проти України, вони паралельно між змаганнями мітингували та закликали міжнародну громадськість звернути увагу на криваві події у нашій державі.
Тепер наша національна збірна готується до нових ігор у Парижі, які пройдуть з 28 серпня по 8 вересня 2024 року. Гасло збірної України на турнірі буде The Will to Win – "Воля до перемоги". Тримаймо кулачки за наших титанів, натхнення та яскравих перемог!
Раніше ми писали: На Олімпійських Іграх склад української збірної буде найменшим за всю історію змагань