В Україні можуть замінити найменування "копійок" на "шаги"

17 Вересня, 2024 |

2 вересня, з нагоди 28-ї річниці введення в обіг гривні Голова НБУ Андрій Пишний заявив, що банк хоче змінити назву обмінної валюти з "копійки" на "шаг". Він провів презентаційну зустріч щодо проекту в Києві. Такий намір пояснюють намаганням відновити українські традиції та відірватися від російських.

"Вивчивши історію грошового обігу в Україні, ми дійшли незаперечного висновку, що назва такої розмінної монети, як "копійка", насправді є символом московської окупації. Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами", – пояснюють у Нацбанку.

У НБУ також заявили, що настав час відновити справедливість у грошовій системі та "усунути будь-який зв’язок між монетарним суверенітетом і москвою". У нас є своє, особливо українське, слово для визначення дрібних монет – слово "шаг".

Голова НБУ Андрій Пишний / Фото: НБУ

"Розпочинаємо діалог з державними інституціями, а після узгодження з ними направимо документи для розгляду та схвалення до Верховної Ради України. Це досить тривалий процес, проте я вірю в наш успіх", – заявив Андрій Пишний.

Водночас Національний банк не планує спеціально, через зміну назви, вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги.  Якщо це відбудеться, то "шаги" в обіг будуть вводити поступово, деякий час обидві монети будуть співіснувати, зазначають у Нацбанку.

"Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників", – вказують в НБУ.

Історична довідка

На території України від часів Гетьманщини і до доби Української Революції 1917 – 1921 років використовувалася дрібна монета "шаг".

Так, 1 березня 1918 року Центральна Рада ухвалила закон про гривню як грошову одиницю Української Народної Республіки, який передбачав випуск державних кредитових білетів номіналом 2, 5, 10, 20, 100, 500 і 1000 гривень, а також монет – 1, 2, 5, 20 та 50 шагів. Однак карбування монет не було втілено в життя через економічні та технічні складнощі.

Натомість було випущено гроші дрібного номіналу – розмінні марки Державної скарбниці – 10, 20, 30, 40 і 50 шагів. На зворотному боці вони мали напис: "Ходить на рівні з дзвінкою монетою" та перебували в обігу до березня 1919 року, коли були скасовані радянською владою.

Українські "шаги" на початку XX століття / Фото: НБУ

"Шаги" в українській культурі

Наприклад, Тарас Шевченко згадував "шаг"  в поемі "Мар’яна-черниця" 1840-го року, де дівчата пропонують монету кобзарю за те, що заграє їм пісню:

"Діду, серце, голубчику

Заграй яку-небудь.

шага дам". – "Я – черешень".

Всього, чого треба, –

Всього дамо… одпочинеш,

А ми потанцюєм…".

А Леся Українка у своєму творі "Що дасть нам силу" писала, як люди не мають змоги належно підготуватися до свята через брак грошей:

"Гаптують, шиють, і печуть, і варять,

купують, продають, про свято дбають.

Лиш той не дбає, хто шага не має,

але й такий волів би заробити

гіркою працею, ніж так "не дбати".

Також назва "шаг" зустрічається у багатьох українських сталих висловах:

  • І залізного шага не мати — зовсім нічого не мати.
  • На щербатий шаг — дуже мало чогось.
  • Не вартий ламаного шага — не має ніякої цінності.
  • Ні на шаг — нема нічого.

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити

Відомий спортсмен із Кам’янського здав кров для українських захисників

13 вересня, напередодні Всеукраїнського дня фізкультури, відомий спортсмен із Кам’янського Іван Стефанський здав кров для...

До кінця року автогаз може подорожчати до 40 гривень за літр

Водії авто на "на газу уважно стежать за цінниками на АЗС – наразі, після першого...

На Дніпропетровщині екс-помічниця судді "зливала" дані в інтересах кримінальних авторитетів

За процесуального керівництва Дніпропетровської обласної прокуратури повідомили про підозру колишній помічниці судді одного із судів...

"Ти вийдеш за мене": у "Дії" з’явилася послуга цифрового освідчення

У "Дію" додано цифрову пропозицію – можливість здивувати свою другу половинку, особливо для тих, хто...

На Полтавщині археологи відкопали скелет заможного собаки із намистом

Археологи розкопали скелет собаки з однієї з землянок на Більському городищі (скіфський період). На відміну...