• UA
  • RU
  • Зимове сонцестояння в українській культурі

    Зимове сонцестояння – це час, коли в Північній півкулі планети настає найкоротший день і найдовша ніч у році. Це відбувається внаслідок того, що півкуля максимально відхиляється від Сонця й отримує найменше світла. Щороку, з 21 по 23 грудня, за словами астрономів, на планеті настає астрономічна зима. Потім день починає збільшуватися по хвилинах, поки не досягає максимального значення влітку. Сонцестоянням це явище назвали тому, що протягом цих трьох днів здається, наче Сонце стоїть на місці – його видимий шлях небом майже не змінюється.

    У 2024 році зимове сонцестояння відбудеться 21 грудня об 11:20 за Києвом (09:20 GMT). Світловий день триватиме 8 годин (за Києвом), відповідно, найдовша ніч – 16 годин, зазначає УНІАН.

    Зимове сонцестояння завжди було важливим елементом світогляду українців, поєднуючи язичницькі традиції з християнськими святами. У цей час відзначалося народження нового Сонця, яке символізувало збільшення світлового дня, початок нового циклу природи та підготовку до майбутнього врожаю.

    Традиційні обряди

    Українські святкування зимового сонцестояння збереглися в обряді Коляди, що бере коріння з язичницького культу Сонця. За дослідженням фольклориста Олекси Воропая, слово "коляда" походить від римського calendae januariae. Цей обряд супроводжувався співами, побажаннями щастя й достатку, що мали аграрно-магічний характер. Люди вірили, що такі дії програмують майбутній урожай і гармонію в родині. Свято включало виготовлення обрядових хлібів, таких як ламаник, традиційні пісні та ритуальний обхід дворів, під час якого учасники вшановували господарів і бажали їм достатку.

    Обрядовий хліб / Фото : Український світ
    Обрядовий обхід дворів (малюнок) / Фото : Український світ

    Поєднання язичництва і християнства

    Особливість українського зимового сонцестояння полягає в синтезі язичницьких і християнських традицій. Народження "Нового Сонця" збігалося з Різдвом Христовим, а образи жіночих божеств плодючості трансформувалися в шанування Богородиці.

    Зимове сонцестояння також відображене в матеріальній культурі. Наприклад, ритуальні комплекси Карпат, такі як Писаний Камінь і Скелі Довбуша, свідчать про сакральні обряди, пов’язані з природними циклами.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити