• UA
 • RU
 • Кам’янчан застерігають від недостатнього та надмірного приймання вітаміну D

  20 Лютого, 2023

  Тривалий час дефіцит вітаміну D асоціювався у педіатрів лише з класичним рахітом малюків, а у терапевтів – з остеопорозом. Нині ж він входить до терапії при багатьох патологіях і стає дедалі популярнішим серед людей. Як не впасти в крайнощі при профілактиці захворювань за допомогою вітаміну D, розповіли фахівці Міського медичного центру здоров’я та медицини спорту Кам’янського.

  Вітамін D3 (жиророзчинний) стимулює роботу різних органів і систем організму, включно з імунною, нервовою, кістково-м’язовою, серцево-судинною, ендокринною. Допомагає відновити сили, здоровий сон, покращити настрій тощо. Вітамін D може модулювати вроджену (спадковий, генетичний) та адаптивну (набутий) імунну відповідь.

  Однією з причин суттєвого росту вживання вітаміну D серед українців є пандемія COVID-19 через поширення інформації про те, що нібито він, а також цинк та вітамін С знижують ризик ускладнень. Багато людей, озброївшись інформацією з інтернету, вживають самі та дають дітям високі дози вітаміну. Вважаючи це хорошою профілактикою, водночас забувають про ризик гіпервітамінозу та можливих побічних реакцій. Мало хто замислюється над тим, що в першу чергу вітамін D – це прогормон. Завдяки йому в організмі виробляються важливі гормони, які контролюють різноманітні функції.

  Зокрема, приймання цієї речовини значно підвищує у представників обох статей фертильність – здатність жіночого чи чоловічого організму до участі в заплідненні та народженні дитини. У високій концентрації вітамін D токсичний – він ушкоджує клітинні мембрани, порушує обмін речовин, збільшує вміст кальцію, який відкладається у серці, м’язах, легенях та кровоносних судинах, кишечнику. Страждають також печінка та нирки. Надлишок вітаміну D у дорослих проявляється нудотою, блюванням, свербінням шкіри, головними болями, проносом, підвищеним сечовипусканням.

  Основними способами отримати добову норму вітаміну є правильне харчування, перебування на сонці та біологічні добавки.  Однак, якщо людина  працює в офісі, переховується під час сигналів повітряної тривоги в бомбосховищах – це вже може стати причиною дефіциту вітаміну D. У ситуаціях, коли продукти, що містять вітамін D, не вживаються, а вплив сонячного світла обмежений, може виникнути нестача вітаміну D.

  Порушення  і  стани, спричинені дефіцитом вітаміну D:

  рахіт, остеопороз;

  підвищення ризику раку простати, молочної залози, прямої кишки та інших видів раку;

  підвищена частота інфекційних захворювань;

  аутоімунні захворювання: цукровий діабет 1-го типу, розсіяний склероз, псоріаз, аутоімунний тиреоідит;

  підвищений ризик серцево-судинних захворювань;

  слабкість м’язів, часті падіння;

  підвищений ризик розвитку несприятливих наслідків вагітності (прееклампсія, передчасні пологи, низька вага дитини при народженні).

  При недостатності вітаміну D його рекомендовано вживати у дозах 200-600 МО, залежно від віку, або відповідно до національних рекомендацій. Однак займатися самолікуванням і призначати собі БАД самостійно – суворо заборонено.

  Перш ніж приймати препарати з вітаміном D, необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб визначити правильне дозування. Дізнатись свій рівень вітаміну D можна, пройшовши лабораторне обстеження. До груп ризику, яким радять проходити тестування на рівень вітаміну D в крові, входять люди з ожирінням (індекс маси тіла понад 35), вегани, люди з хворобами шлунково-кишкового тракту та печінки, порушенням всмоктування, люди літнього віку. Решті рутинну перевірку на рівень вітаміну D офіційні установи не радять – не марнуйте гроші.

  Вітамін D має вирішальне значення для добре функціонуючої імунної системи і відіграє життєво важливу роль у зміцненні здоров’я. Однак приймати його просто так – не панацея від хвороб, наголошують фахівці.

  Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

  Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

  Це може вас зацікавити