• UA
  • RU
  • Всесвітній день психічного здоров’я підлітків: як кам’янчанам отримати допомогу

    Щороку 2 березня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я підлітків (World Teen Mental Wellness Day). Це відносно нова ініціатива, започаткована у 2020 році, яка привертає увагу до проблем психічного здоров’я серед молоді та спонукає суспільство до відкритого діалогу.

    Чому це важливо?

    Підлітковий вік — це складний етап життя, коли людина стикається з фізіологічними, психологічними та соціальними змінами. Згідно з даними ВООЗ, близько 10-20% підлітків у світі мають психічні розлади, але більшість із них не отримує необхідної допомоги через стигму та нестачу інформації.

    Всесвітній день психічного здоров’я підлітків: як кам’янчанам отримати допомогу / Фото з мережі

    Як підтримати підліткове психічне здоров’я?

    • Відкрите спілкування

    Будьте уважними до почуттів підлітка, вислуховуйте без осуду. Запитуйте: “Як ти себе почуваєш?”, “Що тебе турбує?” – це допоможе створити довірливу атмосферу. Допоможіть підліткам навчитися розпізнавати свої емоції та висловлювати їх. Корисними будуть техніки саморефлексії, ведення щоденника настрою, дихальні вправи.

    • Здоровий спосіб життя

    Сон (8-10 годин), збалансоване харчування та фізична активність позитивно впливають на емоційний стан. Прогулянки, спорт або просто рухова активність допомагають зменшити рівень стресу.

    • Контроль впливу соціальних мереж

    Поясніть, що соцмережі – це не завжди реальність. Заохочуйте більше живого спілкування, творчості та фізичних активностей.

    • Самовираження та розвиток

    Підтримуйте захоплення підлітка, допомагайте йому знайти свої сильні сторони та розвивати інтереси.

    • Професійна допомога

    Якщо дитина часто сумує, уникає спілкування, має проблеми зі сном або їжею, важливо звернутися до психолога.

    Всесвітній день психічного здоров’я підлітків: як кам’янчанам отримати допомогу / Фото з мережі

    Де знайти допомогу?

    Національна служба здоров’я України надала покрокову інструкцію як знайти лікаря та отримати допомогу:

    1. Зайдіть на сайт НСЗУ у розділ “Е-дані”. Оберіть “Аналітичні панелі (Дашборди)” та перейдіть до дашборду “Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога”. Щоб збільшити дашборд, натисніть на стрілочки у правому нижньому куті. Для перегляду дашборду зі смартфона необхідно увімкнути функцію автоповороту в налаштуваннях і перевернути смартфон горизонтально.
    2. Оберіть область, громаду або населений пункт.
    3. Оберіть вид допомоги, який цікавить:

    – первинна, якщо шукаєте сімейного лікаря, терапевта або педіатра, який пройшов підготовку та надає психологічну допомогу;

    – амбулаторна, якщо шукаєте поліклініку, де є лікар-спеціаліст (психолог, психіатр, психотерапевт). Звернутися до психіатра можна без направлення;

    – стаціонарна, якщо шукаєте спеціалізований медзаклад, який надає стаціонарну психіатричну допомогу. Для звернення направлення необов’язкове;

    – мобільна, якщо шукаєте медзаклад, який надає допомогу за пакетом “Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”. Таку підтримку людина може отримати за місцем проживання.

    1. Якщо цікавить саме наявність у закладі лікаря, то в полі “Посада лікаря” оберіть необхідний пункт: лікар загальної практики – сімейний лікар, лікар-психіатр, лікар-психолог тощо.

    На мапі з’являться медзаклади, які відповідають застосованим фільтрам. А також їх адреси та телефони, за якими можна звернутися або записатися на прийом.

    Психічне здоров’я підлітків потребує уваги не менше, ніж фізичне. Якщо помічаєте тривожні сигнали – не ігноруйте їх. Що раніше підліток отримає підтримку, то легше впоратися з труднощами. Не варто чекати, поки проблема поглибиться – професійна допомога може змінити ситуацію на краще. Турбота, розуміння і своєчасна дія здатні врятувати життя.

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити