Будинок спеціалістів – стоквартирний велетень у Кам’янському

Проєкт Будинку спеціалістів у Кам’янському. Головний фасад. Фото з Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного

У самому центрі Кам’янського, на початку Медичної вулиці, височіє один з найбільших житлових комплексів міста тридцятих років – Будинок спеціалістів, що вмістив у своїх трьох корпусах понад сто зручних квартир з усіма вигодами. Викликало його до життя "квартирне питання" нової радянської еліти, для якої слід було забезпечити відповідні умови мешкання.

23 березня 1932 року Рада Народних Комісарів СРСР видала постанову "Про побудову будинків для спеціалістів", що мала на меті покращення житлового становища "фахівців і вчених, інженерів і техніків, безпартійних і партійних", які працювали на різних підприємствах та в установах держави.

Будинок спеціалістів – стоквартирний велетень у Кам’янському

Документ визнавав за необхідне збудувати у дворічний термін 100 багатоквартирних будинків у 64 містах країни. Квартири в цих будинках визначалися три- і чотирикімнатними (в рівній кількості, з корисною житловою площею у 47 і 65 квадратних метрів), з кухнею, ванною та вбиральнею в кожній квартирі. Будівництво та постачання необхідних матеріалів мало здійснюватися за рахунок загальнодержавних ресурсів, а для нагляду за своєчасним виконанням рішення створили спеціальну комісію.

Вісімнадцять із цих ста будинків належало побудувати в Україні, точніше у тодішній УСРР: один 300-квартирний – у столичному Харкові; 100-квартирні – по три у Харкові та Києві, два у Дніпропетровську, по одному в Одесі, Сталіному (Донецьку), Артемівську (Бахмуті) та Кам’янському; 50-квартирні – по одному в Горлівці, Дебальцевому, Макіївці, Микитівці (згодом це місто увійшло до складу Горлівки) та Луганську*.

* Також один 50-квартирний будинок – у Сімферополі, який увійде до складу УРСР в 1954 році.

Дом специалистов – стоквартирный гигант в Каменском

Проєкт стоквартирного Будинку спеціалістів на замовлення Кам’янської міської ради виконало у тому-таки 1932 році Дніпропетровське управління проєктування та реконструкції. Розробив його видатний архітектор Володимир Васильович Самодрига спільно зі своїм колегою Борисом Симоновичем Кащенком, майбутнім автором будівлі Державного банку (1937) в Кам’янському, чи то пак уже Дніпродзержинську.

Моторошним тлом процесу зі спорудження будинку став голодомор 1932–33 років, який завдав страшного удару по довколишніх селах, не оминувши й самого Кам’янського.

Будівництво масштабного комплексу з трьох корпусів – "Г"- та "L"-подібного чотириповерхових із западаючими наріжними частинами і прямокутного п’ятиповерхового, заглибленого всередину кварталу, – було завершено в 1934 році. До речі, середній корпус Будинку спеціалістів міг стати першою в місті шестиповерхівкою: за первісним проєктом його центральна частина мала бути підвищеною на один поверх (подібно до будинку ДРЕС на Гімназичному проспекті), проте у ході реалізації від цього відмовилися. Сьогодні ж, після відселення і знесення будинку на Вокзальній, 22, він є найстарішим у місті п’ятиповерховим.

Будинок спеціалістів – стоквартирний велетень у Кам’янському

Будинок спеціалістів у Кам’янському (нині – вулиця Медична, 1, 3, 5) став достойним представником архітектури своєї доби. Вертикальний характер композиції, підкреслений суцільним склінням сходових клітин. Стрункі, позбавлені балконів – усі вони розташовані з інших сторін – чільні фасади, що володіють особливим лаконізмом. Масивна рустика нижнього поверху, яка надає йому вагомості й тілесності. Затишні подвір’я бокових корпусів та гарно озеленений парадний двір центрального, відокремлений від вулиці невисокою огорожею.

Набагато пізніше – у сімдесяті роки? – частину першого будинку, яка виходила на вулицю Сировця (проспект Тараса Шевченка), оздобили геометричними мотивами, "сонцями" та "голубами миру".

І ще один, значно важливіший для історії факт: саме ці три будинки першими в місті було газифіковано. Блакитний вогник прийшов до всіх їхніх квартир 1 травня 1955 року.

Будинок спеціалістів – стоквартирний велетень у Кам’янському

Раніше ми повідомляли:

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram