Більше ніяких джипів та квадроциклів на заповідних територіях: внесено зміни до Закону України

28 Березня, 2024 |

Останнім часом джипінг-тури стали дуже популярними серед туристів, які полюбляють активний відпочинок, також, не виключенням є поїздки на баггі та квадроциклах. Такі тури – це поїздки на потужних позашляховиках, спеціально обладнаних для туристичних мандрівок, які здолають і круті віражі, і непрохідне болото, і річку, і глибокі вибоїни. Подібний вид активного відпочинку ще називають офроудом (від англ. off-road – бездоріжжя).

Втім, відверто кажучи, у випадку із джипінгом про любов до природи можна говорити хіба якщо ти згодний з тезою “б’є – значить любить”.

Від джипів деградує рослинний та ґрунтовий покрив / Фото: з мережі
Від джипів деградує рослинний та ґрунтовий покрив / Фото: з мережі

Джипінг завдає шкоду екосистемі, флорі та фауні, спричиняє ерозію ґрунтів. “Драйвові враження” учасника поїздки на “залізних конях” конвертуються в знищення рослин, загибель червонокнижних тварин, руйнування гнізд птахів та мурашників.

Загибла саламандра плямиста (занесена до Червоної Книги України) під колесами джипа / Фото: Верховенство права для захисту довкілля
Загибла саламандра плямиста (занесена до Червоної Книги України) під колесами джипа / Фото: Верховенство права для захисту довкілля

“Джипи та машини високої прохідності негативно впливають на природу. Починаючи від вихлопних газів, шуму, який лякає диких тварин, і закінчуючи ерозією ґрунту, псуванням лісових доріг й трави – рослин, що занесені до Червоної книги. Надзвичайної шкоди джипінг завдає земноводним тваринам, наприклад, червонокнижному тритону, який живе та розмножується у калюжах на високогір’ї, які утворюються на гірських дорогах”, – пояснює начальник відділу служби державної охорони Карпатського біосферного заповідника Михайло Проць.

Ще один наслідок джипінгу – розбиті стежки та знищення самобутнього ландшафту природно-заповідних територій.

Хімічні забруднення, шум та вібрації особливо небезпечні у період масового розмноження тварин / Фото: з мережі
Хімічні забруднення, шум та вібрації особливо небезпечні у період масового розмноження тварин / Фото: з мережі

Тому, 27 березня урядовий законопроєкт “Про внесення змін до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду” підтримав Комітет ВР з питань екологічної політики та природокористування та рекомендував парламентарям України прийняти його за основу у першому читанні.

Транспорт підвищеної прохідності – лише для під’їзду до рекреаційних зон, доріг загального користування, вулиць міст та приватних територій. Проїзд буде заборонено не лише на території суворої заповідності, але й у зонах стаціонарної рекреації.

Деякі країни Європи забороняють в’їзд у ліс на особистому транспорті. Це нормальна практика для ЄС, куди ми прагнемо всією державою. Маємо не тільки врегулювати законодавство, але й забезпечити його безапеляційне виконання.

 

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити

Який день став найспекотнішим на планеті за всю історію спостережень?

Минула неділя, 21 липня 2024 року, стала найспекотнішим днем на Землі за всю історію спостережень....

ТОП – 3 рецепти домашнього лимонаду: рятуємось від літньої спеки

Останній тиждень українці живуть і продовжують працювати в аномальній спеці. Майже чи не в кожному...

Допомога дітям-переселенцям з аутизмом: їх підтримка та інтеграція в суспільство

Громадська організація “ВПО України” – це організація, яка визначається як перша, що об’єднує всі благодійні...

Продовжується встановлення генераторів на котельні, які взимку опалюють лікарні, школи та дитячі садочки

«Ми забезпечили генераторами всі наші три відділення ЦНАП. Щоб в період відключень електроенергії адміністратори могли...

Якої погоди очікувати у Кам’янському 27 липня

27 липня ранок у Кам’янському буде похмурим, та хмари займатимуть своє місце під сонцем до...