• UA
  • RU
  • Почастішали укуси членистоногих: чим небезпечні отруйні павуки Дніпропетровщини

    З настанням спеки в Дніпропетровській області активізувалися отруйні павуки. Влітку у павуків сезон розмноження, який є дуже небезпечним. Укуси павуків можуть спричинити широкий спектр проблем. Якщо людина має алергію на павукову отруту або не отримує відповідного лікування, у неї може виникнути цілий ряд проблем зі здоров’ям, аж до смерті.

    Нижче ми розкажемо вам про отруйні види нашого регіону та їх особливості.

    Каракурт чи Чорна вдова

    В Дніпропетровській області каракуртів, їх гнізда, яйцекладки виявляють на присадибних ділянках, городах, у бадиллі квасолі, картоплі, помідорів та інших культур. Іноді павуки заповзають в дачні будинки. Каракуртів можна зустріти під корягами, камінням, у густій траві. Тому треба уважно оглядати місця для відпочинку, одяг і взуття для праці на дачі. Врожай варто збирати в господарських рукавичках.

    Отрута каракурта в 15 разів сильніша, ніж отрута гримучої змії. На місці укусу залишається незначне почервоніння, а через 10-15 хвилин з’являються прояви отрути: сильні болі в області грудей, живота, попереку, судоми, запаморочення, блювота, характерне посиніння обличчя, оніміння кінцівок, можлива втрата свідомості. Часто настає сильне психічне збудження, страх смерті. Смертність від укусів каракурта складає 4%-6%.

    Каракурт або чорна вдова / Фото: Depositphotos

    Південноросійський тарантул або павук-вовк

    Назва вже викликає занепокоєння. Тарантула південноруського вважають найбільшим павуком в Україні. Довжина його тіла сягає від 2 до 3,5 см, а з лапами – від 4 до 7 см. Тіло вкрите густими волосинами і темними смугами, які прикрашають головогруди. Там же розміщена чорна пляма – характерна риса, що нагадує шапочку.

    Усі без винятку представники роду тарантулів вважаються отруйними, а от небезпечними вони є лише для безхребетних, якими харчуються найчастіше. Для людей укус тарантула не становить великої небезпеки, а випадки тяжких отруєнь із летальним наслідком часто трапляються через укус каракурта, вид якого належить до роду Чорних вдів. Укуси в тарантулів неглибокі, за реакцією організму схожі на бджолині, а от за больовими відчуттями — на укуси шершня чи оси. На ураженому місці можна помітити дві плямки, розташовані на відстані 3–15 мм одна від одної — це сліди хеліцер (першої пари головних кінцівок).

    Південноросійський тарантул / Фото: з мережі

    Павук-оса або аргіопа

    Через аномальну спеку небезпечний павук-оса або Аргіопа поселився  майже по всій території України.

    Аргіопа вважається отруйним павуком, але його отрута для людини не смертельна. Як стверджують очевидці та постраждалі, укус може бути дуже болючим (як укус оси) і при цьому біль триває досить довго (до трьох днів). На місці укусу може утворюватись нарив через дію отрути.

    Цей красивий павук не агресивний, але зайвий раз його тривожити не варто, а особливо, коли він знаходиться на полюванні на павутинні. Будьте уважні й обов’язково попередьте малих дітей, які можуть ним зацікавитись.

    Аргіопа не може стати причиною смерті людини, але при появі сильного свербіння, печіння, набряклості і гіперемії в місці укусу рекомендується звернутися до фахівця. Особливо це необхідно, якщо до симптомів приєднується запаморочення, слабкість, нудота або критичне зниження артеріального тиску.

    Аргіопа / Фото: з мережі

    Жовтий павук Сак

    Через зміну клімату в Україну перебрався жовтий павук. Раніше місцем його проживання була Центральна Європа. Його отрута не становить загрози життю людини, але укуси дуже болісні. Мешкають на присадибних ділянках, городах, степах, лісосмугах під камінням та в норках. Замість павутиння живуть у своєрідних "гніздах" трубкоподібної форми.

    Розмір павуків невеликий – до 1 см. Буває жовтого, кремового чи сірого кольору. Ще одне можливе місце житла – гаражі та автозаправки. Цей вид павуків приваблює запах бензину.

    Павук Сак / Фото: з мережі

    Жовтосумний колючий павук

    Він вважається найбільш отруйним з 25 представників роду Хеїракантиум, що мешкають в Європі. Раніше цей вид можна було помітити лише в Західній та Центральній Європі. В Україну даний вид потрапив недавно.

    Перший випадок укусу цим павуком, зафіксовано 10 років тому. З того часу з цією комахою стикалися жителі Запорізької, Кіровоградської та Дніпропетровської областей. Ці павуки населяють переважно сухі відкриті місцевості з різними біотопами. Їх приваблюють ділянки з високою трав’янистою рослинністю, оброблювані землі та зарості чагарників.

    Значно рідше вони селяться на вологих луках і поблизу населених пунктів, де ростуть злакові культури.

    Жовтосумний колючий павук /Фото: з мережі

    Що робити при укусі павука

    Отрута павука – дуже токсична, до того ж є сильним алергеном. Тому місце укусу не можна терти, відсмоктувати чи витискати, щоб не було швидкого розповсюдження отрути.

    Насамперед укус необхідно промити, можна господарським милом, обробити спиртом або антисептиком і покласти стерильну серветку до приїзду “швидкої” чи до зменшення симптомів. При набряку можна покласти лід не на голе тіло, а на серветку або натуральну тканину.

    Характерним для укусу павука є подвійний прокол, як при укусі змії. Поранене місце може боліти від кількох годин до кількох діб. За словами лікарки екстреної медичної служби області, причиною смерті людини стає не отрута павука, а анафілактичний шок.

    Коли у людини виникають судоми, затруднене дихання, запаморочення, різкий головний біль, блювота, загрудинні болі або різко наростає набряк, а кінцівки німіють, тоді обов’язково потрібно звернутися до медичного працівника. Телефонуйте 103 або 112.

    Бережіть себе!

    Раніше ми писали:

    Вкусила оса, бджола або шершень: в яких випадках треба звернутися до лікаря

    На Дніпропетровщині масово прокидаються гадюки: що робити, якщо вас вкусила змія

    Що робити, якщо ви обпеклися кропивою

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити