Сонцеворот у Кам’янському: що варто знати про найкоротший день року
Вам не здалося: саме так у народі називають день зимового сонцестояння. А ще – "Карачун" та багато-багато інших варіантів. Цього року подія випала на 22 грудня, а конкретно на 05:27 за Київським часом.
Таке щорічне астрономічне явище виникає в результаті нахилу осі Землі щодо Сонця. Це єдиний момент у році, коли зірка розташована найближче до нашої планети. Уже відзавтра дні почнуть зростати, а ночі – скорочуватись.
Зимове сонцестояння було особливим для наших предків, оскільки вони жили за змінними циклами сонця. Раніше навіть вважалося, що саме цей день є початком нового року.
Люди намагалися допомогти Сонцю перемогти темряву. Для цього розкладали і запалювали багаття, катали по селу палаючі колеса, прикрашали будинки ялинковими гілочками та випікали обрядовий коровай у формі небесного світила.
Так, на Бойківщині, Закарпатті та Лемківщині на Різдво готують круглий ритуальний хліб – карачун. Його шанували як божество, омивали у проточній воді, по ньому ворожили про характер майбутнього року, використовували в обереговій та лікувальній магії. На думку етнологів, Карачун за старих часів вважався солярним божеством. Назва походить від праслов’янського "крутити" – йти, приходити. Звідси й українське слово "крок" та назва сонця "крокове колесо" в обрядових піснях.
У ті часи існувало повір’я, що в день зимового сонцестояння, коли найдовша ніч у році, а після цього день починає поступово збільшуватися, на землю приходять духи покійних предків. Тому цього дня співали чимало обрядових пісень, веселилися, розважалися, щоб привернути до своєї родини багатство і добро.
Багато чого як заборонялось у це свято, так і дозволялось:
– заборонено сваритись та лаятись, але буде доречним зробити підсумки свого року, позбутися всього непотрібного і продумати плани на майбутнє;
– не можна влаштовувати гучні гуляння з алкоголем, а краще загадайте бажання: енергія Сонця посприяє його виконанню;
– не скупіться в цей день і зустріньте новий рік в чистій оселі.
Багато з таких рекомендацій прослідковується і у народних прикметах:
- Якщо на деревах іній, то наступного року буде великий урожай.
- День похмурий – весна прийде рано, а ясне небо свідчить про довгу і сувору зиму.
- Сильний снігопад – до тривалої і сніжної зими.
- Дощ іде – до дощової весни.
- Тиха морозна погода – до м’якої та сніжної зими.
- Яка погода в зимове сонцестояння – така буде й 31 грудня.