Сюрприз від листоноші: що робити, якщо вам надіслали повістку поштою
11 квітня 2024 року Верховна Рада ухвалила новий Закон про мобілізацію. Повістка вважається врученою навіть, якщо не було змоги передати її особисто в руки. Якщо військовозобовязаного нема вдома, то працівники ТЦК або інші уповноважені органи підписують документ про неможливість вручення, і ця дата вважається датою, коли військовозобов’язаному вручили повістку.
Як має виглядати документ
Постанова Кабінету міністрів України №1478 чітко затверджує форму повістки, яка має бути вручена військовозобов’язаному. Бланк повістки передбачає графу для завірення особи своїм особистим підписом – тільки це засвідчує факт отримання повістки.
Що повинна містити повістка за новим порядком військового обліку:
- назву "ПОВІСТКА";
- ПІБ військовозобов’язаного;
- адресу місця реєстрації або місця фактичного проживання військовозобов’язаного;
- номер повістки;
- номер і дату розпорядження ТЦК та СП про необхідність явки військовозобов’язаного;
- дату, час і адресу ТЦК та СП для явки військовозобов’язаного;
- найменування посади та ініціали (ініціал власного імені) і прізвище керівника ТЦК та СП, який видав повістку;
- підпис керівника ТЦК та СП, що видав повістку;
- дату видачі повістки;
- мокру печатку ТЦК та СП, посадова особа якої видала повістку.
Нові нюанси вручення повістки
Водночас новий закон про мобілізацію тепер визначає, що повістка-вимога ТЦК буде вважатися врученою, навіть якщо її не вручили особисто, і якщо військовозобов’язаний не перебуває за адресою проживання.
Тобто отримані повістки – це тепер всі ті, що були надіслані та знаходяться за останньою адресою чи місцем роботи військовозобов’язаного. При цьому, якщо ви не з’явилися до ТЦК до конкретної дати на вимогу, керівник ТЦК може ініціювати затримання особи, що порушує мобілізаційне законодавство.
На практиці особи призовного віку або військовозобов’язані зобов’язані повідомляти про зміну місця проживання у військовий комісаріат щоразу, коли вони змінюють місце проживання. Це означає, що навіть якщо особа не повідомила про зміну місця проживання, вона все одно несе відповідальність за це.
Наприклад, якщо ваше місце реєстрації збігається з адресою, вказаною в повістці, і ви не повідомили про зміну адреси, повістка, в якій зазначено, що доставка неможлива, оскільки адресат не перебуває за вказаною адресою, все одно вважатиметься повідомленням про необхідність з’явитися у військовий комісаріат. Неявка може призвести до кримінального переслідування як ухилянт, що порушує Закон про мобілізацію.
Чинним законодавством представникам ТЦК СП не надаються повноваження примусово доставляти громадян до ТЦК, особливо шляхом фізичного впливу та примусу. На практиці, однак, співробітник ТЦКможе вжити всіх подальших заходів і застосувати примусові заходи до втікача, оскільки повістка може бути надіслана поштою, навіть якщо адресат фактично її не отримає.
Тож, за допомогою повістки в поштовій скриньці. Повістку може отримати будь-який чоловік віком від 18 до 60 років, а відповідальність за неявку за такою повісткою адміністративна – це штраф від 3400 до 5100 грн.
Раніше ми писали: Мобілізуватимуть тепер і авто: у кого можуть вилучити транспортний засіб