• UA
  • RU
  • ТОП корисних солодощів, що не містять зайвих калорій

    05 Березня, 2024

    Солодощі – це велика частина нашого харчування, яку багато хто асоціює зі шкідливими продуктами. Але чи завжди це так? Справді, чимало солодощів містять багато цукру, трансжирів та штучних добавок, які можуть негативно позначитись на нашому здоров’ї. Але в сучасному світі все більше людей звертають увагу на здоровий спосіб життя та правильне харчування, і саме тому на ринку з’явилися корисні солодощі – альтернатива звичайним цукеркам та печиву. Ці смаколики виготовлені з натуральних інгредієнтів, не містять шкідливих добавок та зайвих калорій, а їх смак і якість нічим не поступаються звичайним солодощам. Давайте розглянемо Топ 10 корисних солодощів, які можуть стати смачним та корисним доповненням до вашого раціону.

    Класика – чорний шоколад

    При вживанні в помірних кількостях чорний шоколад, а особливо в поєднанні із мигдалем може знижувати рівень холестерину. Річ у тім, що какао містить елементи, які здатні знижувати концентрацію ліпопротеїдів, саме вони провокують відкладення судинних стінок. Але говорити про користь шоколаду можна тільки у випадку, якщо вміст какао-бобів у ньому не менше 70-75 %, які є важливим джерелом антиоксидантів, зокрема флаванолів. Ці сполуки можуть покращити кровообіг та стимулювати утворення оксиду азоту в судинах, що сприяє поліпшенню кровотоку та зниженню артеріального тиску.. Однак зловживати ласощами не варто: оптимальна кількість темного шоколаду на день – не більше 50 г на добу.

    Фото з мережі

    Дарунок природи – сухофрукти

    Сухофрукти – це продукт, який може збагатити ваш раціон корисними речовинами й поживними елементами. Вони виготовляються шляхом видалення вологи зі свіжих фруктів і ягід, залишаючи всі корисні речовини недоторканими. Сухофрукти містять велику кількість вітамінів, мінералів та антиоксидантів, які сприяють зміцненню імунної системи й підтримці здоров’я. Вони також містять клітковину, яка покращує травлення та сприяє налагодженню обміну речовин. Сухофрукти можна вживати в чистому вигляді або додавати до різних страв і десертів. Вони чудово підходять як перекус для дітей та дорослих, який допомагає зберігати енергію протягом дня.

    Фото: freepik

    Джерело білка – горіхові пасти

    Горіхові пасти – це смачний та корисний продукт, який містить велику кількість білка, клітковини та здорових жирів. Вони виготовляються зі свіжих горіхів, які піддаються обпалюванню та подрібненню до стану пасти. Горіхові пасти містять багато вітамінів та мінералів, таких як вітамін Е, магній, цинк та залізо, які сприяють зміцненню організму і покращують здоров’я. Вони також містять амінокислоти, які допомагають підтримувати м’язову масу і забезпечують енергією на протязі дня. Горіхові пасти – це відмінний перекус для тих, хто стежить за своєю фігурою і прагне зберігати здоров’я. Асортимент на сьогодні у доступі широкий, можна придбати не лише арахісову пасту, а і мигдалеву, фундучну та кеш’ю.

    Фото з мережі

    Цілющий мед

    Притримуючись правильного харчування, мед використовують в якості замінника цукру. А ще він допомагає покращити метаболізм, перешкоджає відкладанню жирів. Мед володіє бактерицидною дією, покращує обмін речовин, прискорює регенерацію тканин, діє протизапально, антиалергійно і тонізуюче. Він нормалізує діяльність шлунково-кишкового тракту, стимулює функції внутрішніх органів, попереджує склероз, активізує утворення еритроцитів, покращує живлення шкіри, нормалізує сон, стимулює захисні сили організму. Споживайте лише 2 столові ложки на день і ви побачите, що ваше самопочуття значно поліпшиться.

    Фото з мережі

    Родом з дитинства – пастила

    Пастила здебільшого виготовляється з яблучного пюре. Однак можна зустріти й інші різновиди: з пюре малини, горобини, сливи. Крім пюре, до пастили додають яєчний білок, тому вона ніжна, малокалорійна та смачна. Серед корисних елементів у вмісті пастили є білки, вуглеводи, рослинні волокна, вітаміни. Споживаючи цей продукт, людина зміцнює свої кістки та покращує процес кровотворення.

    Фото з мережі

    Поживна халва

    При виборі халви обов’язково слід звертати увагу на її склад. Існує багато шкідливих варіацій даного продукту. В складі справжньої та смачної халви має бути соняшникове, арахісове або кунжутне насіння та мед. Халва багата на протеїни, вітаміни, корисні жири та органічні кислоти. Вона зміцнює судини, очищає шкіру та налагоджує травлення.

    Фото: Depositphotos

    Свіжі фрукти і ягоди

    Звичайно, влітку асортимент доступних та корисних фруктів та ягід ширший, ніж в період холодів, однак є й такі, які можна придбати в будь-яку пору року. Фрукти та ягоди – натуральні природні солодощі. В їх складі є величезна кількість вітамінів, мінеральних сполук та антиоксидантів. Вони корисні для підтримки правильного функціонування організму та допомагають зміцнити імунітет. Ягоди та фрукти не містять багато калорій, а тому не завдадуть шкоди фігурі.

    Фото: freepik

    Раніше ми писалиЯк підтримати імунітет навесні: ТОП способів покращити стан здоров’я

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити

    Генетичний прорив: Міжнародний день ДНК

    Щорічно 25 квітня планета відзначає наукове свято – Міжнародний день ДНК. Дата святкування обрана на...

    Люксова Дніпропетровщина: область серед лідерів за реєстрацією авто преміум класу

    Від початку 2024 року українці придбали понад 2,8 тис. нових авто преміум класу, повідомляє Укравтопром. Кількість...

    Бакалавр за три роки та зміна спеціальності під час навчання: що зміниться для студентів та закладів

    Зміни передбачені у Законі “Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх...

    Спорядження і рюкзаки: сапери отримали допомогу від «Бджоли»

    «Бджола» продовжує системно підтримувати наших захисників на передовій. Партійці та волонтери передали комплекти спорядження саперній...

    У Камʼянському повели спортивний захід «Велодень Kids – 2024»

    Це змагання з велосипедного спорту для дітей від 2-х до 16 років. Захід відбувся на...