Візит Дуди та продовження воєнного стану – Що відбувалося у ВРУ сьогодні
Сьогодні, у неділю, 22 травня, Верховна Рада повнилася подіями. Спершу туди завітав президент Польщі, а вже після депутати проголосували за продовження воєнного стану та загальної мобілізації до 23 серпня.
Візит Президента Польщі Анджея Дуди
Першим лідером іншої держави, який виступив у парламенті з початку вторгнення РФ в Україну став президент Польщі Анджей Дуда. Про це повідомили у канцелярії польського глави держави.
Під час промови Дуда зазначив, що військові РФ мають відповісти на Міжнародному трибуналі за вбивства мирних мешканців Бородянки, Бучі та Ірпеня у Київській області.
"Після Бучі, Бородянки, Маріуполя з РФ не може бути жодних справ, які були раніше", – заявив він, звернувшись до світових лідерів.
Також польський лідер заявив, що Польща зробить усе можливе, аби допомогти Україні стати членом Євросоюзу.
"Я не заспокоюся, поки Україна не стане повноправним членом ЄС, адже Україна — це обличчя Європи! Захисник великої європейської родини! Жодні звірства не змусять українців стати на коліна"
При цьому він має намір разом із президентом Словаччини відвідати столиці країн ЄС, щоб переконати їхніх керівників у необхідності підтримати ініціативу.
Під час перебування Дуди у Верховній Раді президент Зеленський прокоментував ситуацію з конкурсом "Євробачення", де представник Польщі не отримав жодного балу від членів українського журі.
"Ніхто не може порушити нашої єдності – ні вороже налаштовані політики, ні іноземні агенти, ні журі на "Євробаченні", – пожартував президент України.
Дуда згадав про спільну історію двох народів, порівнявши наміри ворогів минулого з ворогами сьогодення.
“Вороги намагалися розділити нас і настроїти один проти одного. Вони теж сьогодні намагаються це зробити, але не вийде, ми дуже добре знаємо ці методи. Наші два народи відзначені багатовіковою, але й важкою історією.”
Президент Польщі подякував Україні за допомогу та захист Європи від російського імперіалізму та зазначив, що українці у Польщі є не біженцями, а гостями.
Дуда вважає, що настав час для підписання нової угоди про добросусідство між Україною та Польщею. Він зазначив, що такий договір необхідний з урахуванням дружніх відносин між обома державами, які особливо проявилися в умовах повномасштабної війни РФ.
"На глибоке переконання настав час укласти новий договір про добросусідство, який врахує те, що ми побудували у наших відносинах хоча б протягом останніх місяців", — зазначив польський лідер.
Також він заявив, що загрози РФ показали недостатність мережі автомобільних, залізничних та інфраструктурних сполучень між Україною та Польщею. За словами Дуди, це треба надолужити, при цьому він додав, що кордон між обома країнами "має об’єднувати, а не розділяти".
Наприкінці промови гість запропонував побудувати спільно з Україною швидке залізничне сполучення між Києвом та Варшавою як "ознака добрих польсько-українських відносин".
Після виступу польський та український президенти зустрілися тет-а-тет та запланували двосторонні перемовини між делегаціями. Про це повідомили у прес-службі польського лідера.
Своєю чергою, Володимир Зеленський анонсував проєкт Закону про особливий правовий статус громадян Польщі в Україні.
“Вірю, що незабаром українці й поляки зберуться за одним великим столом, щоб розділити між собою хліб. Розділити між собою відчуття миру. Розділити смак перемоги. І виголосити тост за вашу й нашу свободу. Без вільної України не може бути вільної Польщі. Історики сперечаються, хто був автором цієї фрази. Ми вирішили цей спір. Це воля українського й польського народів. Дякуємо, браття! Разом. І до кінця.”, – підсумував візит колеги Володимир Зеленський.
Продовження ВС та загальної мобілізації
Нагадаємо, що 8 травня до Верховної Ради внесли президентські проєкти Закону про затвердження указу президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” та “Про продовження строку проведення загальної мобілізації”. Про це ми раніше повідомляли на сайті.
Сьогодні, близько 14:00, низка ЗМІ поширили інформацію про те, що нібито 300 депутатів підтримало продовження воєнного стану ще на 90 днів, до 23 серпня. ВРУ в офіційних каналах зв’язку це спростувала.
Не минуло й години, як за відповідний указ президента Зеленського все ж таки проголосували. Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк. За продовження воєнного стану в Україні проголосувало 320 народних депутатів ВРУ. За продовження загальної мобілізації – 315.
Минулі рази строк ВС та мобілізації продовжували лише на місяць. Представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський в ефірі телемарафону “Єдиних новин” пояснив, що рішення продовжити дію одразу на 3 місяці обумовлене тим, що для контрнаступу необхідно більше часу, ніж для оборони.