ВООЗ: Кожна п’ята дитина в Україні страждає від ожиріння

4 лютого 2025 року в Києві відбулася презентація результатів першого в Україні дослідження поширеності надлишкової маси тіла та ожиріння серед дітей молодшого шкільного віку, проведеного в рамках Європейської ініціативи ВООЗ (COSI). Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України.
Стало відомо, що серед дітей 6-8 років надлишкова маса тіла спостерігається у 22,96%, з них 9,13% мають ожиріння, а 2,63% — важке ожиріння. Хлопчики виявилися більш схильні до проблем з вагою: показники надлишкової маси тіла у них сягають 25,24% проти 20,72% у дівчат.
“В Україні дослідження щодо дитячого ожиріння у межах Європейської ініціативи ВООЗ — COSI проводиться вперше. Результати відображають не лише статистичні дані щодо надмірної ваги у дітей, а й дають можливість зібрати більше інформації про причини. Зокрема, щодо харчових звичок дітей, фізичної активності, поведінкових звичок у сім’ї, шкільного середовища. Це дозволяє оцінити і ефективність реформи шкільного харчування, коригувати підходи до профілактики неінфекційних захворювань з раннього віку та зрештою формувати безпечне освітнє середовище.”, — розповів Ігор Кузін, заступник Міністра охорони здоровʼя, головний державний санітарний лікар України.
Серед основних факторів розвитку ожиріння спеціалісти виділили нездорове харчування та малорухливість. Дослідження показало, що лише половина дітей харчується з дотриманням норми МОЗ, яка стосується щоденного вживання фруктів та овочів. Свіжі фрукти щоденно присутні у раціоні 55,3% дітей, овочі — у 41,4%. Опитування серед батьків також дозволило виявити значні порушення — 20,3% дітей щодня вживають цукровмісні напої, 17,8% дітей кожного дня споживають солодкі закуски (торти, десерти, печиво).

Щодо недостатньої фізичної активності, стало відомо, що третина дітей або взагалі не займаються, або витрачають на високоінтенсивні фізичні навантаження менше години на тиждень. Також, 54,4% учнів проводять більше двох годин за електронними пристроями (телевізор, телефон, комп’ютер). У будні цей показник — 83,4%.
“Центр громадського здоров’я координував проведення першого в Україні дослідження поширеності надмірної маси тіла у дітей (COSI), яке є важливим інструментом для заходів зі захисту здоровʼя. Це стосується як здорового харчування, так і фізичної активності дітей: понад 83% школярів витрачають більше 2 годин часу на гаджети у вихідні дні, менше половини дітей вживають в їжу овочі щодня. Це проблеми, які потребують вирішення для збереження здоровʼя українських дітей.”, — зазначив Михайло Росада, генеральний директор Центру громадського здоровʼя, доктор медичних наук.
Також, згідно з дослідженням, лише 26% немовлят перебували виключно на грудному вигодовуванні у перші шість місяців життя. Кожна шоста дитина перебувала на грудному вигодовуванні менше місяця, а кожна одинадцята взагалі не отримувала грудного молока. Це викликало у спеціалістів занепокоєння, тому що грудне вигодовування — це дуже важливий фактор, який впливає на ймовірність формування у дитини надмірної ваги.
Щодо сніданків, стало відомо, що 73% українських дітей щодня снідають, тому необхідно забезпечувати школярів корисними гарячими сніданками:
“Забезпечення збалансованого харчування дітей, проблеми надлишкої ваги та ожиріння є значними викликами громадського здоров’я. В Україні у 2023-2024 роках, близько 21% дітей у віці 7 років мали надлишкову масу тіла або ожиріння, щодня понад 40% дітей споживали солодкі закуски, а кожна п’ята дитина — пила безалкогольні підсолоджені напої. Всесвітня організація охорони здоров’я підтримує країни у вивченні та вирішенні цих проблем через такі ініціативи, як Європейська ініціатива ВООЗ з епіднагляду за дитячим ожирінням (COSI). Наразі ця програма відіграє ключову роль у моніторингу поширеності ожиріння та факторів ризику серед дітей, та наданні урядам необхідних даних для впровадження ефективних заходів. Для України приєднання до цієї ініціативи є важливим кроком на шляху до збереження здоров’я її наймолодших громадян.”, — розповів д-р Ярно Хабіхт, Представник ВООЗ в Україні.
“Уряд Швейцарії вже багато років системно підтримує програми у сфері охорони здоров’я України, в тому числі профілактики неінфекційних захворювань. Системність наших ініціатив якраз полягає в їхній тривалості. Кожен з проєктів, який підтримується урядом Швейцарії триває 10 років. І ця тривала підтримка та зобов’язання є для того, аби побачити зміни. Особливо ті поведінкові зміни, які потребують значно більше часу, щоб побачити і відчути потрібний результат. Ми справді сьогодні працюємо для нашого завтра.”, — додав Петро Ільків, координатор проєктів у сфері охорони здоров’я Посольства Швейцарії в Україні.

Спеціалісти зазначили, що для вирішення проблеми необхідно запровадити комплексний підхід. Він включатиме:
- збільшення фізичної активності дітей,
- покращення доступу до здорового харчування в школах,
- просвітницьку роботу серед батьків і дітей,
- обмеження часу використання електронних пристроїв.
Опитування показало, що 93% шкіл мають їдальні та гідні умови для забезпечення фізичної активності дітей.
“Інвестиції в профілактику здоров’я — це не лише про турботу, а й про економічну вигоду: кожен вкладений долар приносить 14 доларів повернення завдяки зниженню рівня хронічних захворювань. Надмірна вага є одним із ключових факторів ризику, і без змін через 20 років до 30% дітей можуть зіткнутися з серйозними проблемами зі здоров’ям. Саме тому в проєкті “Діємо для здоров’я” ми працюємо з громадами, школами та Центром громадського здоров’я, змінюємо шкільне харчування разом із Євгеном Клопотенком та впроваджуємо комплексні освітні програми, щоб діти, батьки та вчителі формували корисні звички вже сьогодні.”, — наголосив керівник Українсько-швейцарського проєкту "Діємо для здоров’я" Джума Худоназаров.
Дослідження проводилося серед учнів 1-2 класів, їхніх батьків та представників закладів освіти в усіх регіонах України, крім окупованих територій та зон активних бойових дій з листопада 2023 р по лютий 2024 р. Загалом у них прийняли участь 3557 дітей та 3601 батьків у 187 школах у 20 регіонах України. Збором даних займалась громадська організація "Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка" за фінансової підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC) та GFA Consulting Group GmbH в межах Українсько-швейцарського проєкту "Діємо для здоров’я", технічної підтримки офісу ВООЗ в Україні, Європейського офісу ВООЗ.