• UA
  • RU
  • «Верхня колонія, № 40»: історія будинку-палацу в Кам’янському

    14 Грудня, 2022

    У старій частині Кам’янського, на затишній Інститутській вулиці, стоїть палацового вигляду будинок, зведений під час Першої світової війни силами австрійських військовополонених. «Будинок з колонами», «сороковий будинок», «будинок Сокола», «будинок іноземних фахівців» – під такими назвами відомий він містянам.

    Житловий будинок № 40 – останній дореволюційний у Верхній колонії – було споруджено в 1915 році за проєктом художника та архітектора Олексія Яковича Сокола, біографію якого ми нещодавно згадували. Триповерховий, на два парадних під’їзди будинок призначався для представників адміністрації Дніпровського заводу.

    «…жилой дом, возведенный по ул. Институтской, 2, достаточно полно характеризует творческий почерк Сокола-архитектора. Для прекрасно нарисованных фасадов здания характерна модернистская трактовка подчеркнуто монументализированных форм классики. Особенно удались автору металлические ограждения балконов и лестничных клеток, детали входных дверей – здесь чувствуется рука мастера», – ці слова належать архітектору та видатному мистецтвознавцю Сергію Костянтиновичу Кілессо (Килессо С. К. Создатель «Прометея» // Строительство и архитектура. – 1989. – № 10).

    Із двадцятих-тридцятих років він став знаний як «будинок іноземних фахівців»: саме за часів радянської індустріалізації до Кам’янського приїжджали чимало спеціалістів із західної Європи, і житлові умови їм слід було надати відповідні.

    Не все з багатого оздоблення будинку збереглося до наших днів. Але й нині, незважаючи на усі травми часу, він залишається справжньою окрасою старого Кам’янського.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити